Ciężkowice z ambicjami

 Tegoroczny rok budżetowy rozpoczął się trudną dla wielu samorządów sytuacją finansową. Mimo tego, dzięki sensownemu gospodarowaniu wciąż udaje się realizować wiele inwestycji, zarówno tych już prowadzonych jak i dopiero zaplanowanych. Tak jak w gminie Ciężkowice, która zaciska pasa, ale nie rezygnuje z ambitnych zamierzeń.

 

Tegoroczny budżet gminy Ciężkowice zakłada wydatki na poziomie 37,5 miliona złotych i oznacza konieczność szukania oszczędności w wydatkach bieżących związanych z realizacją obligatoryjnych zadań gminy. Z takim problemem boryka się zresztą wiele samorządów, które w nowy rok budżetowy weszły ze sporymi kłopotami finansowymi. W dodatku wyjątkowo długa i uciążliwa zima pozostawia po sobie wiele zniszczeń na drogach, a te wymagają kolejnych i dodatkowych wydatków.

W gminie Ciężkowice, mimo znaczących ograniczeń udaje się realizować wiele inwestycji, których łączna wartość w latach 2012 i 2013, przy założeniu, że wszystkie plany zostaną zrealizowane, wyniesie ponad 13 milionów złotych. Najbardziej oczekiwanymi przez mieszkańców inwestycjami jest dokończenie rewitalizacji ciężkowickiego Rynku, co powinno nastąpić w trzecim kwartale oraz budowa na terenie gminy 257 przydomowych oczyszczalni ścieków. Ta inwestycja, jeżeli nie zdarzy się nic nieprzewidywalnego powinna zakończyć się przed końcem roku.

Rozstrzygnięty został przetarg na budowę wieży widokowej w Bruśniku. Prace powinny rozpocząć się wkrótce, a pierwsi turyści będą mogli podziwiać panoramę Pogórza już w lipcu. Nieco później rozpocznie się rewitalizacja centrum Jastrzębi oraz remont cokołu dawnej poczty.

Ze względu na zakres prac, niektóre inwestycje, jak choćby budowa sali gimnastycznej w Bruśniku, prowadzone są od ubiegłego roku. Finał prac przewiduje się na sierpień.

Wiele realizowanych na terenie gminy przedsięwzięć nie ma charakteru inwestycyjnego rozumianego jako budowa infrastruktury. Coraz więcej funduszy udaje się pozyskiwać na nie mniej ważne inwestowanie, bo w kapitał ludzki. Jednostka OSP w Ciężkowicach realizuje projekt „Od gadania do działania – Obywatelska Gmina”, OSP w Jastrzębi „50+ Nowe wyzwania, nowe perspektywy”, a Stowarzyszenie Wsi Zborowice „Fundusz Obywatelski Zborowic”. Wszystkie te projekty umożliwiają realizację wielu małych, lokalnych inicjatyw, które bez zewnętrznego dofinansowania nie miałyby racji bytu.

Za wdrażanie programów unijnych gmina Ciężkowice otrzymała kolejne już wyróżnienie. Podczas tegorocznej gali „Fundusze z kulturą”, burmistrz Zbigniew Jurkiewicz otrzymał z rąk Stanisława Sorysa pamiątkową statuetkę. Nagrody i wyróżnienia przyznane zostały w ramach trzeciej edycji konkursu „Kopalnia PO(KL)mysłów” za niepowtarzalne projekty realizowane w ramach Małopolskiego Programu Operacyjnego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

20.03.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |