M.in. o bieżących działaniach Zarządu Powiatu Tarnowskiego mówiono w Starostwie Powiatowym w Tarnowie 4 kwietnia podczas konferencji prasowej. Spotkanie zdominowała jednak tematyka edukacyjna w związku z realizacją przez powiat projektu, którego wartość przekracza cztery miliony złotych i w którym udział bierze aż 155 placówek oświatowych.
Roman Łucarz starosta tarnowski i wicestarosta Mirosław Banach 4 kwietnia, podczas konferencji prasowej, przedstawili bieżące działania Zarządu Powiatu Tarnowskiego oraz nakreślili krótko plany na najbliższe miesiące.
Starosta poinformował o zakończeniu prac spawalniczych na moście na Dunajcu w Ostrowie. Prace pochłonęły około 70 tysięcy złotych, ale udało się wzmocnić konstrukcję mostu. Do końca kwietnia powinna zostać położona nowa nakładka bitumiczna na całej długości mostu oraz wprowadzone zwężenie jezdni i zamontowane znaki ograniczające prędkość. Mimo tych działań, nadal prowadzony będzie regularny monitoring stanu mostu.
Jeszcze w tym roku zaplanowano także modernizację innego mostu - na drodze powiatowej w Szerzynach. Kosztorys naprawy mostu opiewa na kwotę 2,4 mln złotych, z czego połowę pokryje powiat ze środków własnych, zaś drugą część stanowić ma dofinansowanie ze środków Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Zarząd Powiatu Tarnowskiego podjął uchwałę w sprawie przekazania ośmiu arów działki stanowiącej własność powiatu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgłobicach. Działka wraz z nieruchomościami została wyceniona na 134 tysiące złotych i ma zostać przekazana OSP na wieczyste użytkowanie. Przekazanie działki wraz z remizą za darmo zostało na zarządzie powiatu przegłosowane jednogłośnie. - Nie ma żadnych powodów, aby strażacy nie mogli swobodnie zarządzać nieruchomością, która tak naprawdę przecież od lat jest ich – mówi starosta Roman Łucarz. – Budynek się sypie i wymaga pilnego remontu, a inwestowanie w remizy strażackie to nie jest zadanie powiatu. Natomiast strażacy maja pomysł nie tylko na remont, ale i rozbudowę strażnicy, chcą pozyskać środki na ten cel. To czemu im mamy nie iść na rękę?
Mirosław Banach przekazał z kolei informację o rozbudowie Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu. Dzięki rozbudowie możliwe będzie utworzenie dodatkowych 31 miejsc dla pensjonariuszy (dzisiaj może tam przebywać 111 osób), a przede wszystkim możliwa stanie się rozbudowa pomieszczeń do rehabilitacji oraz zakup specjalistycznego wyposażenia i urządzeń rehabilitacyjnych. Na realizacje projektu powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości 2, 6 mln złotych, udział własny powiatu to 450 tys. złotych.
Prawdopodobnie już w czerwcu rozpocznie się budowa systemu monitoringu powodziowego. Projekt, dofinansowany ze środków szwajcarskich, ma być pilotażowy w skali kraju i bardzo precyzyjny. Zakończenie budowy planowane jest na wrzesień 2014 roku.
Konferencję zdominowały jednak kwestie edukacyjne. Które - jak zapewnia starosta - stanowią priorytet w działaniach powiatu tarnowskiego. Edmund Juśko Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, Barbara Dagmara Niziołek Dyrektor Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie oraz Monika Marczyk-Augustyńska pracownik starostwa szeroko omówili udział powiatu w realizacji ogromnego projektu „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów Powiatu Tarnowskiego”.
W projekcie uczestniczyć będzie 155 placówek: 14 przedszkoli, 87 szkół podstawowych, 36 gimnazjów, 3 zasadnicze szkoły zawodowe, 7 techników i 8 liceów ogólnokształcących z terenu powiatu tarnowskiego. Projekt, który należał do grupy najlepiej ocenionych w skali kraju, otrzymał dofinansowane w kwocie blisko 4,4 mln złotych. W sumie od roku 1999 w swoich szkołach i placówkach oświatowych powiat zrealizował 91 projektów o łącznej wartości ponad 17 milionów złotych i 68 tysięcy euro.