W trosce o ziemię

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Dzień Ziemi włączyli się w ogólnoświatowe działania mające na celu reakcję na degradację środowiska przyrodniczego. Obchody Dnia Ziemi mają uświadamiać zarówno zwykłym obywatelom, jak i rządzącym zagrożenia powodowane rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych planety.

22 kwietnia ze szczególną intensywnością mówimy o ochronie środowiska naturalnego. Tego Dnia obchodzony jest bowiem Dzień Ziemi.

Po raz pierwszy idee obchodów Dnia Ziemi (Earth Day) zaproponował, na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska, amerykański ekolog, miłośnik przyrody i natury John McConnell. Miało to być święto „życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia i zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Pomysł McConnell'a spotkał się szybko z silnym poparciem władz San Francisco i w roku 1970 Joseph Alioto - burmistrz tego miasta - proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi.

Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się dopiero w 1990. Organizowane były spontanicznie przez nowe wówczas pozarządowe, niezależne polskie organizacje ekologiczne. Obecnie w organizacji Dnia Ziemi w Polsce biorą udział między innymi: Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Społeczny Instytut Ekologiczny, Ośrodek Kultury Ochoty (OKO). Patronat nad świętem sprawują m.in.: Prezes Rady Ministrów, Minister Środowiska, Dyrektor Lasów Państwowych, burmistrzowie i władze miast i.in.
W tegoroczne obchody włączyli się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. W Warsztacie miała miejsce prelekcja multimedialna, odbył się też quiz i konkurs z nagrodami. - Z własnej inicjatywy podopieczni posprzątali zaśmieconą okolicę oraz zakupili drzewko i posadzili je przed budynkiem – mówi Joanna Panek-Banaś, terapeutka zajęciowa w Pracowni Podtrzymywania Umiejętności Edukacyjnych. - Chodzi o to, żeby utrwalić prawidłowe nawyki. Tylko bombardowanie uczestników działaniami dziś może dać efekt właściwego zachowania w dniu jutrzejszym.

To nie pierwsza inicjatywa związana z edukacją środowiskową. - W Warsztacie prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów, w czasie zimy dokarmiane są ptaki, przy gniazdkach elektrycznych i kranach umieszczone są czytelne naklejki informujące o konieczności oszczędzania wody i prądu – zapewnia Tomasz E. Wardzała, kierownik Warsztatów.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ulicy Hodowlanej 6 prowadzi bezpłatne zajęcia dla 36 dorosłych osób z niepełną sprawnością intelektualną z terenu miasta i powiatu. W dniu 9 maja w Warsztacie będzie miał miejsce Dzień Otwartych Drzwi, aby każdy zainteresowany mógł zobaczyć jak wyglądają zajęcia.
22.04.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Biorąc pod uwagę infalcję i ogólną sytuację gospodarczą, sądzę, że moja sytuacja w ciągu najbliższego roku:
| | | |