Tylko Radłów

 W niemieckim Senftenberg odbyło się II Polsko-Niemieckie Forum dotyczące zagadnień związanych z rekultywacją terenów pogórniczych. Do udziału w Forum zaproszone zostały także lokalne samorządy, ale pojawili się przedstawiciele tylko jednego – gminy Radłów, a wraz z nimi delegacja kopalni kruszywa Tar-Krusz.

 

W siedzibie firmy LMBV w Senftenbergu w Niemczech odbyło się II Polsko-Niemieckie Forum „Rekultywacja i rewitalizacja obszarów pogórniczych". W Forum wzięło udział 45 osób. Najliczniejszą grupę stanowili przedstawiciele przemysłu: kopalń węgla brunatnego Bełchatów, Turów i Konin-Adamów; kopalni miedzi KGHM Polska Miedź S.A. oraz kopalń kruszyw Niemce i kopalni kruszyw Tar-Krusz z Wał-Rudy z prezesem Zdzisławem Gawinem. Świat nauki reprezentowała kadra Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Mimo, że Forum adresowane było również do przedstawicieli samorządów terytorialnych i instytucji z nimi związanych w zakresie zagospodarowania zrekultywowanych obszarów pogórniczych, na zaproszenie odpowiedział tylko jeden samorząd - Miasta i Gminy Radłów z burmistrzem Zbigniewem Mączką.
Na przykładzie żwirowni w Radłowie dr inż. Anna Ostręga z AGH Kraków przedstawiła koncepcję rewitalizacji obszarów po działalności wydobywczej w formule publiczno-prywatnej współpracy. Na tle planowanego do utworzenia w rejonie Tarnowa projektu „Klaster Wodny – Marka Turystyczna Subregionu Tarnowskiego. Program Rozwoju Rekreacji Wodnej”, który ma objąć zawodnione wyrobiska na terenie kilku gmin, przedstawiono koncepcję rewitalizacji dla żwirowni w Radłowie. Koncepcja odzwierciedla pomysły gminy i zespołu studentów architektury, przekształcających pomysły w wizję graficzną. Pokazano możliwy do wdrożenia model organizacyjno – finansowy realizacji przedstawionej koncepcji, oparty na formule partnerstwa publiczno – prawnego, wskazując równocześnie wady i zalety takiego partnerstwa. Temat tym bardziej interesujący, że jest to najbardziej prawdopodobna forma realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych już w najbliższej przyszłości.

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Kasztelewicz przedstawił propozycje zagospodarowania terenów pożwirowych w Radłowie na przykładzie Parku Rekreacji i Aktywności Fizycznej w gminie Kleczew, gdzie byłe tereny eksploatacyjne, po procesie zagospodarowania przeprowadzonego na europejskim poziomie, służą mieszkańcom do celów rekreacyjnych i w sposób znaczący podnoszą atrakcyjność regionów, w których się znajdują.
Forum było doskonałą okazją do zaprezentowania polskich osiągnięć w dziedzinie rekultywacji i rewitalizacji oraz zapoznania się z doświadczeniami niemieckich sąsiadów. Tematyka została dobrana w taki sposób, aby wszystkie grupy uczestników pozyskały nowe doświadczenia, przydatne w ramach realizowanych przez nich zadań rewitalizacyjnych.

06.06.2013
Komentarze:
polo: 06.06.2013
Mączka lubi takie wyjazdy nie za swoje, dobierze sobie tego preześika z kasą można poszaleć.Ktoś kto zna Mączkę to tylko prosi o ogładę tego pana samorządowca!!!!
guzy: 07.06.2013
Mączka nie kompromituj tej zasłużonej gminy, nawet koligacje towarzyskie z jednym z kustoszy nie pomogą Ci w zmianie swojego wizerunku i twoich towarzyszy z PO !!!!
pamiętliwy: 09.06.2013
Nie pamiętacie juz jak było za Kowalskiego? Przy nim Mączka to światowiec i przynajmniej coś ktoś o Radłowie usłyszy. Przynajmniej próbuje coś robić a nie zamyka się w gabinecie i udaje że go nie ma.
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |