„Borzęcanie” bez kompleksów

 Mimo niewielkiego jeszcze doświadczenia scenicznego i stosunkowo krótkiego artystycznego stażu, mimo konieczności pogodzenia prób z nauką do matury, zdeterminowani artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Borzęcanie” pokazali co potrafią. Podczas prestiżowego przeglądu „Krakowski wianek” zdobyli drugie miejsce, ex aequo z dwoma utytułowanymi zespołami.

 

Spory sukces osiągnął Zespół Pieśni i Tańca „Borzęcanie” podczas XXXI Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. J. Cierniaka „Krakowski wianek”, który tradycyjnie odbył się w Parku Kępińskich w Szczurowej.

Przegląd stanowi artystyczną konfrontację młodzieżowych i dorosłych zespołów regionalnych, kapel ludowych, instrumentalistów ludowych, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych oraz mistrzów muzyków i ich uczniów działające na terenie regionu krakowskiego i Pogórza Ciężkowickiego.

Działający pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie ZPiT „Borzęcanie” zaprezentował się w autorskim programie „Na wiejskiej zabawie”, opracowanym przez instruktora zespołu, Krzysztofa Przepiórkę. - Udział „Borzęcan” w imprezie praktycznie do samego konkursu był pod znakiem zapytania. Liczne próby oraz występ przypadł na gorący okres matur. Tylko dzięki poświęceniu i determinacji młodzieży można było przeprowadzić dodatkowe zajęcia w tym trudnym okresie – mówi Krzysztof Przepiórka. Zespół był oceniany w najsilniej reprezentowanej kategorii - Dorosłe zespoły prezentujące formy artystycznie opracowane. Pokazy oceniało grono fachowców w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog z Krakowa, Wiesława Hazuka - choreograf z Tarnowa, Jadwiga Adamczyk - muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Benedykt Kafel - etnograf z MCK „Sokół” w Nowym Sączu, Aleksander Smaga - muzyk z MCK „Sokół” w Nowym Sączu.

Jury nie przyznało w tej kategorii nagrody głównej, a równorzędne drugie miejsca oraz nagrody pieniężne w wysokości po 900 złotych przypadły, obok „Borzęcan”, dwóm jeszcze grupom: Zespołowi Pieśni i Tańca „Sułkowianie” z Sułkowa oraz Zespołowi Regionalnemu „Mietniowiacy” z Mietniowa. Trzecie miejsca zdobyły: Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” z Poręby Spytkowskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy” z Łoniowej. Za „ogólny wyraz artystyczny i swobodę wykonawczą uczestników” wyróżnienie otrzymał natomiast Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów” z Andrychowa. - To duży sukces zespołu, który wcześniej nie miał zbyt wielu okazji do tego typu konfrontacji z innymi grupami, a do tego musiał przygotowywać się do konkursu w trudnych warunkach. Trzon zespołu tworzą ludzie młodzi, którzy w tym roku zdają maturę i żeby zaprezentować się dobrze, musieli poświęcić czas, który mogliby pewnie przeznaczyć na naukę. Gratuluję występu. To bardzo dobry wynik, na który zapracowali zarówno tancerze, jak i kapela ludowa i instruktor grupy – mówi Piotr Kania z borzęcińskiego ośrodka kultury.

Sukces podkreśla także Krzysztof Przepiórka: - Duże uznanie należy się naszej kapeli, która po raz pierwszy wystąpiła w składzie przewidzianym regulaminem. Program zaprezentowany przez „Borzęcan” z dużą werwą wykonawczą zaowocował drugim miejscem w kategorii, w której występowały zespoły z dużo większym doświadczeniem scenicznym oraz stażem.

18.06.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |