O Marylin Monroe

 W ramach cyklu spotkań „... za horyzont domu” Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spotkanie z Arkadiuszem Badzińskim „Moja Marilyn Monroe”oraz na monodram Crisa Henry'ego w wykonaniu Eweliny Niewiadowskiej. Spotkanie odbędzie się 21 czerwca o godzinie 18.00. Bilety kosztują 10 złotych.


Gwiazda nie żyje, ale mit trwa do dziś. W ponad 50 lat od jej śmierci nie znalazła się żadna aktorka, która zajęłaby jej miejsce. To ironia, że ktoś, kto żył w blasku fleszy odszedł tak w tajemniczych okolicznościach - do dziś nie wiadomo, co tak naprawdę stało się feralnej soboty 4 sierpnia 1962 roku.

Na podwójne spotkanie z Marylin Monroe zaprasza 21 czerwca o 18.00 Centrum Sztuki Mościcie. W programie najpierw spotkanie z Arkadiuszem Badzińskim a następnie monodram Crisa Henry'ego w wykonaniu Eweliny Niewiadowskiej. Spotkanie odbędzie w ramach cyklu „... za horyzont domu”.

Arkadiusz Badziński to anglista, tłumacz przysięgły symultaniczno-konsekutywny o specjalności medyczno-prawniczej; nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Autor naukowych opracowań z leksykografii oraz idiomatyki, a prywatne: zapalony podróżnik, zafascynowany psychologią oraz najnowszymi osiągnięciami nad możliwościami umysłu oraz podświadomością; wielki fan Marilyn Monroe. W 2010 i 2012 roku udało mu się zrealizować jedno z największych marzeń - zwiedzić USA śladami aktorki - od wschodniego po zachodnie wybrzeże, wraz z Kanadą i Meksykiem, po kolei odwiedzając miejsca, w których była aktorka. Materiały zebrane podczas tych podróży stanowią obecnie tło biografii aktorki, nad którą pracuje. - Moja podróż śladami Marilyn zaczęła się od Nowego Jorku, gdzie udało mi się odwiedzić Actors' Studio Lee Strasberga, gdzie Marilyn uczyła się gry aktorskiej oraz Medison Square Garden, w którym śpiewała Prezydentowi Kennedy'emu „Happy Birthday”. Dodatkowo, na Lexington Avenue, wciąż roi się od turystów, którzy chcą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w miejscu, gdzie Marilyn nakręciła swoją słynną scenę z sukienką ze „Słomianego wdowca”. Na Manhattanie znajduje się też apartament, gdzie kręcone były sceny do tegoż filmu. Udało mi się także iść śladami Marilyn zupełnie prywatnie, kiedy to wybrała się ze swym ówczesnym mężem Arthurem Millerem na zakupy na Manhattanie, odwiedzając Tiffany'ego oraz słynną fontannę w sercu Nowego Jorku – opowiada Arkadiusz Badziński. - Kolejnym etapem była Kanada, gdzie Marilyn kręciła „Niagarę”, swój pierwszy wielki hit z 1953 roku. Wieża z kurantem stoi po stronie kanadyjskiej po dziś dzień, choć nie ma już dziś domku, w którym toczyła się akcja filmu. Jego miejsce zajęły hotele i parkingi dla turystów. Hotel, w którym mieszkała dziś nosi nazwę Sheraton.

Ewelina Niewiadowska jest aktorką, choreografem, instruktorką i reżyserem teatralnym. Absolwentką Policealnego Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Państwowego Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury w Ciechanowie. Grała na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, współpracowała z Wrocławskim Teatrem Lalek. Przez pięć lat była aktorką Teatru Arka we Wrocławiu oraz założycielką i reżyserką spektakli Teatru Ruchu i Pantomimy Imaginacje. „To moja Marilyn Monroe" jest pierwszym monodramem Eweliny Niewiadowskiej.

Tytuł sugeruje, że to jest czyjś prywatny obraz ikony popkultury. Jak się jednak okazuje bohaterką monodramu jest bardzo przeciętna aktorka, która ma kłopoty z własnym życiem i opowiada nam swoją, na pozór dość banalną, historię. A tytułowa Marilyn Monroe jest gdzieś obecna w naszej świadomości, ale zdecydowanie dalej, gdzieś na trzecim planie. Prapremiera spektaklu odbyła się w Nuovo Teatro delle Commedie podczas Dni Kultury Polskiej w Livorno we Włoszech 13 kwietnia 2012. Polska publiczność zobaczyła po raz pierwszy monodram w maju na scenie PWST we Wrocławiu.

Spotkanie w CSM odbędzie się na Scenie na Antresoli, bilety kosztują 10 złotych.

18.06.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |