Liczy się każdy oddech

 27 czerwca w Centrum Zdrowia Tuchów można będzie bezpłatnie wykonać badanie układu oddechowego. To propozycja nie tylko dla palaczy, ale także dla osób, które przebywają w ich towarzystwie, nawet jeśli na razie nie odczuwają żadnych objawów. Mogą z niej także skorzystać osoby, które mają uporczywy kaszel, zadyszkę, czy duszność po wysiłku.

 

Tegoroczny Dzień Spirometrii odbywa się pod hasłem „Liczy się każdy oddech”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości zdrowia oddechowego poprzez skłonienie Polaków do regularnych badań. Specjaliści oceniają, że w kraju na astmę cierpi prawie dwa miliony osób, czyli około 5% populacji.

U osób młodszych najczęściej choroba ta jest związana z uczuleniem na różne alergeny. Większość przypadków astmy u dorosłych ma charakter choroby zawodowej, wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla układu oddechowego w miejscu pracy.

Obturacyjna choroba płuc jest obecnie czwartą przyczyną zgonów na świecie, po schorzeniach układu krążenia, nowotworach i wypadkach. Jej główną przyczyną jest palenie papierosów. Nie tylko zabija, ale także powoduje kalectwo i niepełnosprawność. Chorzy nie są w stanie chodzić po schodach ani wykonywać prostych, codziennych czynności.

Podczas II Polskiego Dnia Spirometrii w Tuchowie można będzie wykonać bezpłatne badanie w gabinecie obok Poradni Pulmonologicznej przy ulicy Szpitalnej 1, w godzinach 12.00 – 16.00. Nie trzeba się wcześniej rejestrować.

Badanie spirometryczne jest łatwą i nieinwazyjną metodą, pozwalająca na określenie podstawowych zaburzeń. Sprawdzana jest objętość i pojemność płuc, a także przepływy powietrza w oskrzelach. Spirometria trwa zazwyczaj około 15 minut.

Na pytanie, kto powinien się przebadać specjaliści coraz częściej odpowiadają, że niemal każdy. Zmierzenie pojemności płuc należy traktować na równi z mierzeniem wzrostu, obwodu w talii, czy ważeniem się.

Przekonanie, że długotrwały kaszel to normalny skutek palenia papierosów nie niosący konsekwencji zdrowotnych jest dosyć rozpowszechnione. Tymczasem zlekceważenie objawów może grozić rozwojem: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz astmy. Badaniu powinni się podać także wszyscy, którzy mieli infekcję układu oddechowego. Takie wirusowe czy bakteryjne infekcje przechodzą dość szybko. Często pozostawiają jednak nadwrażliwość oskrzeli, które chętniej się kurczą i przepływ powietrza przez płuca jest gorszy. Badaniem powinni się też zainteresować pracownicy narażeni na wdychanie szkodliwych pyłów lub gazów w miejscu zatrudnienia. Warto też, aby badaniu spirometrycznemu poddały się kobiety w ciąży. Pozwoli im to na otrzymanie informacji, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość tlenu.

25.06.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |