Edyta Ropek znowu na podium

25 kwietnia we włoskim Trento rozegrana została druga eliminacja Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinaczki na czas. Po raz drugi w tym sezonie rewelacyjny wynik zanotowała Edyta Ropek, zawodniczka MKS Tarnovia, która w tej eliminacji zajęła drugie miejsce.

We Włoszech 25 kwietnia rywalizowali najlepsi zawodnicy we wspinaczce na czas. W drugiej eliminacji Pucharu Świata Polskę reprezentowało siedmioro zawodniczek i zawodników - Małgorzata Rudzińska i Monika Prokopiuk (obie Skarpa Lublin), Edyta Ropek (MKS Tarnovia), Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów) i Łukasz Świrk (SMG Lubin); oraz trenerzy: Arkadiusz Kaminski i Grzegorz Gajaszek.
Faworytami zawodów i najgroźniejszymi rywalami Polek i Polaków byli Chińczycy, jak się jednak okazało w trakcie zawodów świetną formę zaprezentowali Rosjanie, bardzo dobrą dyspozycję pokazał również Ukrainiec Maksim Stienkawoj, a także Węgier Csaba Komondi.
W rywalizacji kobiecej najlepiej spisała się Rosjanka Anna Stienkawoj, która zwyciężyła w Trento. Po eliminacjach Edyta Ropek plasowała się na czwartej pozycji. W biegach 1/8 finału Polka wygrała z Rosjanką Ekateriną Bojarski. W kolejnej fazie zawodów zawodniczka Tarnovii zdołała awansować do finałowej czwórki, wygrywając z Chinką He Cuilian. W walce o awans do ścisłego finału Polka zmierzyła się z kolejną Chinką - He Cuifang. Edyta Ropek zwyciężyła różnicą zaledwie 0,06 sekundy. W walce o złoty medal zmęczenie dało się we znaki reprezentantce Polski, która popełniła jeden błąd i musiała uznać wyższość rywalki z Rosji.
Pozostałe nasze zawodniczki wypadły nieco słabiej. Monika Prokopiuk zdołała awansować do finałowej szesnastki, na 14 pozycji. Jednak w walce o awans do ósemki, pokonała ją Chinka Li Chunhua. Małgorzata Rudzińska natomiast nie zdołała awansować do finału i ostatecznie uplasowała się na 18 miejscu.
W zawodach mężczyzn Łukasz Świrk przegrał awans do ósemki z zawodnikiem z Chin Ning Zhang, zaledwie różnicą 0,03 sekundy. Jędrzej Komosiński po znakomitym starcie w eliminacjach, w 1/8 finału pokonany został przez Rosjanina Stanislawa Kokorina.

Przed Edytą Ropek kolejne wymagające zawody - już 30 kwietnia tarnowianka wystartuje w prestiżowych zawodach Asia X Games w Shanghaju, a 3 maja czeka ją walka w Shanghaj Masters.