Edukacyjne co nieco

 W czasie, gdy gimnazjaliści zastanawiali się na wyborem szkoły, 16 maturzystów z II LO w Tarnowie zdawało międzynarodową maturę. Pierwszy etap naboru do szkół ponadgimnazjalnych już się zakończył. Pierwsi w historii szkoły i Tarnowa „międzynarodowi” maturzyści egzamin dojrzałości zaliczyli pozytywnie.

 

W Tarnowie zakończył się pierwszy etap naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Do szkół średnich zapisało się prawie trzy tysiące nowych uczniów, co daje około 100 oddziałów. Nabór przekroczył szacunki tarnowskiego magistratu, w którym zakładano powstanie około 70 oddziałów. W związku z tym należy się spodziewać przywrócenia części etatów nauczycielskich. Odsetek uczniów spoza miasta kształtuje się na równie wysokim poziomie co w latach ubiegłych – 70%.

Ostateczna liczba i uczniów i oddziałów znana będzie pod koniec sierpnia. Na dzień dzisiejszy wolne miejsca są zarówno w liceach ogólnokształcących jak i w szkołach technicznych i zawodowych. - Jesteśmy zadowoleni z pierwszego etapu naboru. W dobie zapaści demograficznej udało nam się zachęcić uczniów spoza Tarnowa do skorzystania z naszej oferty – mówi Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji UMT. - Mamy w tym roku do czynienia z bardzo pozytywnym zjawiskiem, coraz lepsza młodzież wybiera szkoły z charakterem. Zwiększyła się średnia punktów uczniów, którzy wybierają technika. To świadczy o tym, że młodzi ludzie świadomie wybierają dobre szkoły. Intensywna kampania na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego i technicznego przynosi efekty, mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma.

W czasie, gdy gimnazjaliści zastanawiali się na wyborem kolejnej szkoły, 16 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie  po raz pierwszy w historii szkoły i miasta przystąpiło do Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate). - To duży sukces nauczycieli i uczniów, którzy są pionierami matury międzynarodowej w Tarnowie – mówi Bogumiła Porębska.

Wszyscy zdający uzyskali wyniki pozytywne z wybranych przez siebie przedmiotów. Najwyższy uzyskany podczas egzaminu wynik to 34 punkty na 45 możliwych. Średnia liczba punktów to 29, a średnia ocen to 4,8 w siedmiostopniowej skali. – Nasi uczniowie egzaminy językowe oraz z biologii i matematyki napisali lepiej niż przeciętny uczeń z zagranicy. To naprawdę świetne wyniki – mówi Halina Pasternak, dyrektor II LO.

II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie jest jedyną publiczną placówką w Małopolsce prowadzącą maturę międzynarodową. Dwuletni program nauczania i wychowania wprowadzany jest w dwóch ostatnich klasach liceum i uczniowie w różnych krajach realizują te same programy. Osiągnięcia oceniane są zewnętrznie według tych samych kryteriów. Dyplomy IB uznaje się za równoważne świadectwu dojrzałości publicznych średnich szkół ogólnokształcących. Otwierają drzwi do najlepszych uniwersytetów świata, są honorowane przez brytyjski Oxford oraz Cambridge, a dobre wyniki ułatwiają aplikację na uczelnie amerykańskie, w tym nawet na renomowany Harvard.

 

12.07.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |