Paszport dla dziecka

 Każda osoba przekraczająca granicę musi posiadać własny dokument podróży. Małopolski Urząd Wojewódzki przypomina, że dowodem tożsamości osoby niepełnoletniej podróżującej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest paszport. Nie dokonuje się wpisów danych dzieci do paszportów rodziców.

 

Wraz z początkiem sezonu urlopowego w biurze paszportowym codziennie pojawia się kilkadziesiąt osób, które na czas nie wystąpiły z wnioskiem o paszport. Szczególny przypadek stanowią osoby, które nie złożyły wniosku o wydanie paszportu dla dzieci, zapominając, że nawet podczas poruszania się w granicach Unii Europejskiej muszą one mieć ważny dokument tożsamości. Wiele osób zostaje też wprowadzonych w błąd przez agencje turystyczne informujące o możliwości uzyskania paszportu w ciągu kilku dni.

W maju i czerwcu w Małopolsce wydanych zostało ponad 37 tysięcy paszportów, w tym blisko 17,5 tysiąca paszportów osobom poniżej 18 roku życia.

Małopolski Urząd Wojewódzki wielokrotnie informował, że wyrobienie nowego paszportu biometrycznego trwa 30 dni (w przypadkach skomplikowanych termin ten może się wydłużyć do dwóch miesięcy) i nie ma możliwości przyspieszenia procedury. Jedynie w przypadku nagłego wyjazdu związanego ze śmiercią lub chorobą w rodzinie lub nagłym wyjazdem służbowym (przy czym przypadki te muszą być udokumentowane) istnieje możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego.

W imieniu dziecka, które nie ukończyło 18 lat, wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składają wspólnie rodzice lub opiekunowie prawni (obecność dziecka nie jest obowiązkowa jedynie w przypadku ubiegania się o paszport dla małoletniego, który nie ukończył pięciu lat).

Dzieci do 18 roku życia nie muszą być obecne przy odbiorze paszportu. Dokument odbiera jeden z rodziców lub opiekunów prawnych.

25.07.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |