Uf, jak gorąco

 Według synoptyków w najbliższe dni czekają nas iście afrykańskie temperatury. W mieście ciężko przetrwać upał, który jest sporym obciążeniem dla serca i całego układu krążenia. Co robić, by było choć trochę lżej, gdy żar leje się z nieba, podpowiada zespół lekarzy Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.

 

Upał potrafi zmęczyć bardziej niż praca fizyczna. Wysokie temperatury najbardziej szkodzą małym dzieciom, ciężarnym kobietom, osobom starszym i otyłym. Powodują też spore obciążenia dla serca i całego układu krążenia, dlatego w czasie upałów odnotowywana jest zawsze rekordowa liczba zasłabnięć. Co robić gdy żar leje się z nieba? - Dużo wody i lekka odzież, to najprostsze metody walki z wysokimi temperaturami na zewnątrz – radzą lekarze ze Szpitala św. Łukasza w Tarnowie. - Na negatywne skutki słonecznych dni i gorąca najbardziej narażone są osoby starsze i chore, a szczególnie cierpiące na choroby układu krążenia. Dlatego powinny one ograniczać wyjścia na zewnątrz w godzinach południowych – mówi Norbert Januszek, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. - Często starsze osoby mają upośledzone łaknienie i nie czują potrzeby przyjmowania większej ilości płynów, a powinny ich dziennie dostarczać organizmowi około półtora litra.

W gorące dni powinniśmy nosić lekkie i przewiewne ubrania. Starsze osoby niestety częściej odczuwają chłód, dlatego ubierają się ciepło nawet w czasie wysokich temperaturach, co niestety powoduje przegrzanie się organizmu i najczęściej kończy się przyjazdem pogotowiem na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Pilnować trzeba również małe dzieci, które nie powiedzą, że chce im się pić. Wychodzić na zewnątrz czy robić zakupy należy wcześnie rano lub wieczorem, w ciągu dnia lepiej pozostać w domu. A na spacer obowiązkowo zabierać trzeba małą butelkę wody. Przed ostrym słońcem możemy się chronić również parasolem, a w chwilowej ochłodzie pomogą też lubiane przez wszystkich lody.

26.07.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |