Mała żarówka, duże oszczędności

 Do końca sierpnia w domach pomocy społecznej i szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat tarnowski tradycyjne żarówki wymienione zostaną na energooszczędne. To kontynuacja akcji wynikającej z jednej strony z troski o środowisko, z drugiej zaś z troski o budżet.

 

W domach pomocy społecznej oraz szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat tarnowski kontynuowana będzie rozpoczęta dwa lata temu wymiana tradycyjnych żarówek na ich energooszczędne odpowiedniki. Korzyści wynikające z takiej zmiany to z jednej strony ochrona środowiska i bezpieczeństwo, z drugiej zaś, ci nie jest bez znaczenie, oszczędności w budżetach poszczególnych placówek.

Żarówki energooszczędne zużywają mniej energii do wytwarzania tej samej ilości światła co żarówki tradycyjne, charakteryzują się dużym okresem trwałości i nie wymagają częstej wymiany. Świetlówki zużywają 80% mniej energii elektrycznej niż porównywalnej barwy i ilości światła tradycyjne żarówki.

Oznacza to, że świetlówka o mocy 20W zastąpi z powodzeniem zwykłą żarówkę 100W. Dzięki temu wydatki zainwestowane w zakup dobrej jakości świetlówki zwracają się po około 5 miesiącach, a żywotność żarówek wynosi przeciętnie 5-6 lat.

Światło emitowane przez współczesne żarówki energooszczędne jest bezpieczne dla oczu i zdrowia. Charakteryzują się bardzo małą emisją ciepła i nagrzewają się dużo mniej niż zwykłe żarówki, w których temperatura sięga 2200°C.

Aż 90% zużytej świetlówki nadaje się do recyclingu i wyprodukowania nowej. Wymiana żarówek w domach pomocy społecznej oraz szkołach ponadgimnazjalnych powiatu tarnowskiego potrwa do końca sierpnia. Środki finansowe na ten cel pochodzą z budżetu powiatu tarnowskiego.

08.08.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |