Szansa na oddłużenie

 Osoby zadłużone z tytułu korzystania z mieszkań komunalnych w Tarnowie będą mogły odpracować dług zmniejszając bądź nawet niwelując zadłużenie. W projekcie realizowanym wspólnie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Zarząd Budynków Sp z oo. oraz Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie uczestniczy 12 osób.

 

Ruszył nowy projekt socjalny opracowany przez trzy tarnowskie instytucje: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Zarząd Budynków Sp z oo. oraz Powiatowy Urząd Pracy. To zielone światło dla bezrobotnych dłużników mieszkań komunalnych.

Jak podkreśla dyrektor zastępca prezydenta Dorota Skrzyniarz, projekt powstał między innymi z myślą o tych mieszkańcach, którzy nie mając pracy borykają się z kłopotami finansowymi i zalegają z płaceniem czynszu. - Chcemy dać naszym klientom „wędkę”, zachęcić ich do działania i przywrócić im zdolności prawidłowego pełnienia ról społecznych i zawodowych. Do pierwszej edycji zgłosiło się ponad 30 najemców. Po weryfikacji zakwalifikowano 12 osób. Pracują jako opiekunowie, konserwatorzy, portierzy – mówi Dorota Krakowska, dyrektor MOPS.

Problem zaległości w opłatach czynszu w mieszkaniach komunalnych w Tarnowie dotyczy obecnie prawie 1500 mieszkań, z czego ponad 700 ma zaległości powyżej jednego miesiąca. Łączna kwota zadłużenia wynosi prawie trzy miliony złotych. - Realizacja projektu z pewnością przyczyni się do redukcji zadłużenia i przerwie pętle, w którą nasi dłużnicy popadli, ale pozwoli też zweryfikować, które osoby naprawdę chcą wyjść z trudnej sytuacji życiowej, a którym obecny stan rzeczy wręcz odpowiada - mówi Janusz Galas, prezes  Miejskiego Zarządu Budynków.

Osoby zakwalifikowane do pierwszego etapu projektu pracują na stażach finansowanych przez PUP. W przyszłości program zostanie poszerzony również o m.in. prace społecznie użyteczne czy roboty publiczne. Za swoją pracę będą otrzymywać wynagrodzenie, z którego potrącone zostaną, indywidualnie ustalane kwoty na poczet spłaty zadłużenia w MZB. - Z  entuzjazmem podchodzimy do wszelkich inicjatyw, które mogą przyczynić się do zaktywizowania osób bezrobotnych. Posiadamy odpowiednie instrumenty, by móc zrealizować tego typu projekt i chcemy wykorzystać je możliwie najefektywniej - mówi Stanisław Dydusiak, dyrektor PUP.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy al. Matki bożej Fatimskiej 9 lub do Miejskiego Zarządu Budynków przy ul. Waryńskiego 9, gdzie będą mogły uzyskać szczegółowe informacje.

Od efektów  tegorocznego projektu uzależnione są skala i zakres programu w roku 2014.

13.08.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |