Pamiętajmy o bohaterach Bitwy Radłowskiej

 7 i 8 września w Biskupicach Radłowskich i Radłowie odbędą się obchody kolejnej rocznicy Bitwy Radłowskiej. Ich współorganizatorami są starosta Roman Łucarz i burmistrz Zbigniew Mączka. W walkach o przeprawę przez Dunajec w 1939 roku poległo kilkuset polskich żołnierzy, ale umożliwiło to przejście wielu oddziałów na wschodni brzeg rzeki.

 

 

W powiecie tarnowskim obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej wiążą się przede wszystkim z uroczystościami upamiętniającymi Bitwę Radłowską. Odbędą się one 7 i 8 września w Biskupicach Radłowskich oraz Radłowie. Do uczestnictwa i wspólnej refleksji historycznej zapraszają mieszkańców powiatu starosta Roman Łucarz oraz burmistrz Zbigniew Mączka.

W wyniku klęski w bitwie granicznej, w pierwszych dniach września 1939 roku, polskie oddziały rozpoczęły odwrót w kierunku nowych miejsc ześrodkowań. Armia „Kraków”, dowodzona przez generała Antoniego Szyllinga, kierowała się na linię rzek Dunajca i Nidy. Żołnierze 6. Dywizji Piechoty generała Bernarda Monda i 21. Dywizji Piechoty Górskiej generała Józefa Kustronia forsownym marszem zmierzali w stronę Dunajca, aby pod Bobrownikami i Biskupicami Radłowskimi przeprawić się na jego prawy brzeg i zająć nowe stanowiska obronne. Celem niemieckich oddziałów było przedostanie się na tyły wojsk polskich.

7 września o godzinie 16.30 niemieckie wozy bojowe były już na przedmieściach Radłowa. Doszło do wymiany ognia w wyniku, którego żołnierze polscy ewakuowali się w kierunku Biskupic Radłowskich. Początkowo 4. pułk strzelców podhalańskich powstrzymywał niemieckie natarcie. Ostatecznie jednak w godzinach wieczornych Radłów został opanowany przez nieprzyjaciela. W nocy z 7 na 8 września most w Biskupicach został wysadzony, aby na drugi brzeg nie przedostały się niemieckie czołgi.

Żołnierze polscy kontynuowali, przy wsparciu mieszkańców Biskupic Radłowskich, dramatyczną przeprawę przez brody na rzece. Biskupice zostały opanowane przez oddziały niemieckie. O świcie rozpoczęło się polskie natarcie w wyniku, udało się opanować teren wzdłuż drogi prowadzącej z Radłowa do Biskupic. Po kilkugodzinnej wymianie ognia natarcie polskie zostało jednak przerwane. Oddziały były zmuszone wycofać się w kierunku Niecieczy, Otfinowa i Wietrzychowic. Nadal trwały walki w centrum Radłowa. Walczyli żołnierze broniący ostatnich gniazd polskiego oporu, wśród nich bohaterscy obrońcy folwarku „Szatanówka” oraz budynku radłowskiej szkoły.

Bitwa trwała 48 godzin. Była największą bitwa stoczoną przez żołnierzy polskich z wojskami niemieckimi w tej części Małopolski. W walkach o przeprawę przez Dunajec poległo prawdopodobnie 243 polskich żołnierzy, a około 700 zostało rannych. Jednak ponad 26 tysięcy przekroczyło rzekę i mogło kontynuować walkę.

Program obchodów:

7 września – Biskupice Radłowskie
17.00 - Kościół parafialny w Biskupicach Radłowskich
msza święta w intencji poległych żołnierzy i mieszkańców Biskupic Radłowskich

18.00 - Tablica pamiątkowa
złożenie kwiatów, zapalenie zniczy

18.15 - Pomnik upamiętniający poległych żołnierzy we wrześniu 1939 roku
hymn państwowy, zapalenie ogni pamięci, apel poległych i salut armatni, złożenie wieńców i wiązanek

 

8 września - Radłów

9.30 - Rynek w Radłowie
wymarsz uczestników na plac przed Pomnikiem Bohaterów Września 1939 roku
odśpiewanie „Roty” i oddanie hołdu poległym obrońcom radłowskiej szkoły

10.00 - Cmentarz parafialny w Radłowie
msza święta w intencji żołnierzy, uczestników Bitwy Radłowskiej oraz ich rodzin
oficjalne uroczystości 74. rocznicy Bitwy Radłowskiej: hymn państwowy, okolicznościowe wystąpienia, apel poległych i salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów

12.00 - Park przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. T. Kościuszki
piknik historyczny

05.09.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |