W Urzędzie Miasta Tarnowa odbyło się posiedzenie Rady Sportu, działającej przy prezydencie miasta. Tym razem zaproszono również przedstawicieli klubów sportowych i największego sponsora - Grupy Azoty - by dyskutować na temat inwestycji poprawiających stan infrastruktury sportowej w mieście oraz podziału pieniędzy na sport w budżecie Tarnowa na rok 2014.
Z inicjatywy Rady Sportu Gminy Miasta Tarnowa odbyło się w urzędzie miasta spotkanie tego gremiom – tym razem z udziałem przedstawicieli klubów sportowych, mediów oraz Grupy Azoty, jako największego sponsora tarnowskiego sportu.
Dyskutowano m.in. na temat „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Tarnowa”, obejmującym m.in. tereny przeznaczone na działalność sportową i planowane w przyszłości inwestycje w obiekty sportowe.
Jak zapewnia Krzysztof Madej, Dyrektor Centrum Rozwoju Miasta, nie jest planowane ograniczenie terenów przeznaczonych na działalność sportową w Tarnowie, ani na terenie kompleksu obiektów w Mościcach, ani w przypadku bazy pozostałych klubów sportowych, czy obiektów Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Samorząd planuje nowe inwestycje oraz modernizacje istniejącej infrastruktury – np. budowę „orlika” lekkoatletycznego na terenie „Błękitnych” przy ulicy Piłsudskiego, modernizację Stadionu Miejskiego oraz hali „Jaskółka”. Nie jest także wykluczona przebudowa stadionu lekkoatletycznego w Mościcach na potrzeby rozgrywek piłkarskich. Wszystko jednak zależy od możliwości finansowych samorządu i pozyskanych na ten cel funduszy zewnętrznych.
Drugim punktem debaty był podział pieniędzy przeznaczonych na sport w projekcie budżetu miasta na rok przyszły. W tej sprawie decyzje należą do Rady Miejskiej, ale głos przedstawicieli środowiska będzie brany pod uwagę w pracach nad budżetem.
Trenerzy i działacze, przede wszystkim żużla, piłki nożnej i piłki ręcznej, postulują pomoc samorządu w postaci możliwości nieodpłatnego korzystania z obiektów Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Oznacza to jednak konieczność zwiększenia dotacji dla tej instytucji, gdyż koszty wynajmu obiektów muszą być pokrywane, jeśli nie przez korzystających, to z innego źródła – w obecnej sytuacji prawdopodobnie jedynie z budżetu miasta.
Samorząd nadal planuje wspierać różne kluby i dyscypliny sportu, zwłaszcza sport dzieci i młodzieży, ale priorytetem ma być żużel oraz gry zespołowe – piłka nożna, piłka ręczna i siatkówka. Dyskusja na temat finansowania sportu wyczynowego z pieniędzy publicznych będzie trwać nadal - projekt budżetu miasta ma być gotowy w listopadzie.
Ważnym głosem była wypowiedź Artura Kopcia, przedstawiciela Grupy Azoty. – Azoty chcą i będą wspierać sport, ale wolelibyśmy, aby były to pieniądze przeznaczone na rozwój działalności sportowej, nie zaś na spłatę długów i opłacenie bieżących rachunków – mówił Artur Kopeć. Spółka nadal będzie współfinansować żużel, planowane jest wsparcie dla gier zespołowych – piłki nożnej, piłki ręcznej i koszykówki. Ani Grupa Azoty, ani samorząd nie są jednak w stanie finansować całej działalności sportowej w Tarnowie, do tego niezbędni są także inni sponsorzy, których na razie jest bardzo niewielu.
- Konsultacje i dyskusje na temat przyszłości tarnowskiego sportu, jego finansowania oraz inwestycji infrastrukturalnych będą kontynuowane. Najlepsze chęci, plany i aspiracje muszą jednak być weryfikowane przez możliwości finansowe. Na wiele rzeczy miejskiego samorządu nie stać i nie będzie stać także w bliskiej przyszłości – podsumowuje prezydent Ryszard Ścigała.