Fotografie Chrisa Niedenthala w TCK

 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii Chrisa Niedenthala „Dokument”, pierwszą w Tarnowie prezentację jednego z najbardziej cenionych fotoreporterów w Europie. Wernisaż odbędzie się 25 września o godzinie 18.00. Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 26 października.

 

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii Chrisa Niedenthala, jednego z najbardziej cenionych fotoreporterów w Europie pt. „Dokument”.

Wystawa składa się z 60 fotografii i koncentruje się na najwcześniejszej działalności fotoreporterskiej Niedenthala w Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. „Dokument” to nie tylko unikalny zbiór zdjęć ukazujących codzienne życie w PRL, zmiany zachodzące w mentalności i kulturze ale to także unikatowa fotografia reportażowa, wykonana bez zbytecznych efektów i ozdobników. Fotografie są intrygujące również z tego powodu, że autor w doskonały sposób uchwycił kwintesencję chwili i decydujący moment, który sprawia, że jego fotografie są niebanalne. - PRL przez swoją groteskowość był dla wielu fotografów rajem, a tym bardziej dla młodego i wychowanego w innej rzeczywistości fotografa z tzw. zachodu. To, co tu pokazuję, chciałbym tak myśleć, to mój osobisty, bardzo prywatny wkład w udokumentowanie tamtych siermiężnych lat. Widać tu być może pewną sentymentalną nutę, ale z pewnością nie dotyczy to systemu lecz ludzi. Nie chcę tymi zdjęciami rozbudzać niezdrowych uczuć nostalgii, bo PRL na to nie zasługuje. Uważam jednak, że warto je pokazywać, bo dla ludzi z mojego pokolenia są to pamiątki z młodości, a młodszym obrazują świat ich rodziców i dziadków – mówi o swoich pracach autor.

Wystawa po raz pierwszy zaprezentowana została w Gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, jej kuratorką była Anna Szynwelska, która dokonała selekcji zdjęć, a pomysłodawcą wystawy jest Adam Mazur. Tarnów jest drugim w kolejności miastem, prezentującym tę wystawę.

Wyjątkowość ekspozycji podkreśli spotkanie z autorem podczas finisażu wystawy 18 października o godzinie 18.00 w TCK. Spotkanie poprowadzi historyk sztuki, kurator Centrum Sztuki Współczesnej, fotoedytor Gazety Wyborczej - Marek Grygiel.

Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 26 października. Galeria TCK czynna jest od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.00 – 18.00. Bilety kosztują trzy i dwa złote (ulgowy). W soboty wstęp wolny.

Chris Niedenthal urodził się 21 października 1950 roku w Londynie. Jest fotoreporterem, członek ZPAF. Współpracował m.in. z takimi magazynami, jak „Newsweek", „Time", „Der Spiegel", „Geo" i „Forbes". W 1986 roku otrzymał nagrodę World Press Photo za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej, Jánosa Kádára, który trafił na okładkę „Time'a". 14 grudnia 2009 roku został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

Niedenthal ukończył trzyletnie studia fotograficzne w London College of Printing. Po przyjeździe do Polski w 1973 roku pracował jako fotoreporter prasowy, początkowo był wolnym strzelcem. Po kilku latach, objął funkcję korespondenta „Newsweeka" w Polsce. Jego debiutancki materiał fotograficzny przedstawiał „nielegalne", tworzone w PRL mimo zakazu władz państwowych, prowizoryczne kościoły.

W 1978 roku, tuż po wyborze Karola Wojtyły na papieża, Chris Niedenthal był pierwszym fotoreporterem, który zrealizował reportaż w jego rodzinnym mieście, Wadowicach. W kolejnym roku, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka". Przedstawiało Jana Pawła II pozdrawiającego wiernych na Jasnej Górze. Niedenthal był także - wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem, pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku.

Udokumentował również na zdjęciach stan wojenny. Najsłynniejsza fotografia przedstawia transporter opancerzony SKOT stojący przed kinem „Moskwa" w Warszawie, na którego fasadzie widnieje afisz filmu „Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli. Fotografia ta jest najczęściej chyba przywoływanym obrazem epoki, urosła wręcz do roli wizualnej metafory tamtych lat.

W Polsce ukazały się trzy albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”, „13/12. Polska Stanu Wojennego” i „In Your Face”. W 2011 roku wydawnictwo Marginesy wydało jego autobiografię: „Zawód: Fotograf”.

24.09.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |