Paderewski – polityk i ambasador polskiej sprawy

W piątek 8 maja w dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbędzie się spotkanie zatytułowane „Rola I. J. Paderewskiego w budowie II Rzeczypospolitej – w 90. rocznicę Traktatu Wersalskiego”. W programie zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego Bohdana Rączkowskiego „Paderewski”, wykład prof. Mariana Marka Drozdowskiego oraz promocję książki „Józef Piłsudski Naczelnik Państwa Polskiego”. Początek spotkania o godzinie 18.00.

W 90 rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego kończącego I wojnę światową Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna przypomnieć chce postać Ignacego Jana Paderewskiego, tym razem nie jako wielkiego artystę i wirtuoza, ale jako polityka, szefa rządu RP oraz uczestnika konferencji w Wersalu.

Spotkanie „Rola I. J. Paderewskiego w budowie II Rzeczypospolitej – w 90. rocznicę Traktatu Wersalskiego” zaplanowano w dworku w Kąśnej 8 maja o 18.00. Organizatorzy zaplanowali projekcję filmu dokumentalnego „Paderewski” w reżyserii Bohdana Rączkowskiego oraz wykład profesora Mariana Marka Drozdowskiego - historyka, profesora Instytutu Historii PAN. Marian Marek Drozdowski jest m.in. autorem prac: „Stefan Starzyński, prezydent Warszawy”, „Archiwum polityczne Eugeniusza Kwiatkowskiego", „Eugeniusz Kwiatkowski”, „Eugeniusz Kwiatkowski w polskiej historiografii i publicystyce historyczno – ekonomicznej”, „Eugeniusz Kwiatkowski: człowiek i dzieło”, „Historia Warszawy” wraz z Andrzejem Zahorskim, „Alarm dla Warszawy: obrona cywilna stolicy we wrześniu 1939 roku.” W Kąśnej profesor Drozdowski promował będzie swoją kolejną książkę - „Józef Piłsudski Naczelnik Państwa Polskiego”.

Ignacy Jan Paderewski (1860 - 1941) – pianista, kompozytor, polityk, premier rządu, Minister Spraw Zagranicznych.
Był przede wszystkim artystą. Przez wiele lat angażował się również w działalność społeczną i polityczną. W roku 1908 Paderewski był zleceniodawcą i fundatorem Pomnika Grunwaldzkiego, który odsłonięto w Krakowie w roku 1910 w rocznicę bitwy.
Po wybuchu I wojny światowej był współzałożycielem komitetów pomocy Polakom w Francji, Anglii oraz Szwajcarii. W 1915 roku roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. To dzięki jego staraniom sprawa niepodległości Polski znalazła się wśród postulatów prezydenta W. Wilsona. W sierpniu 1917 roku został przedstawicielem Komitetu Narodowego Polskiego na Stanu Zjednoczone.
W grudniu 1918 roku Ignacy Paderewski wrócił do kraju. Jego przybycie do Poznania i entuzjastyczne powitanie stało się impulsem do wybuchu powstania na terenie Wielkopolski. 16 stycznia 1919 roku Paderewski został premierem, pełniąc równocześnie w swoim rządzie funkcję ministra spraw zagranicznych.
W grudniu 1919 roku gabinet Paderewskiego podał się do dymisji. Artysta wyjechał za granicę, ale powrócił do kraju w roku 1920, w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Był również przez pewien czas wysłannikiem rządu polskiego do Ligi Narodów.

04.05.2009
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |