II Festiwal Niepodległości

 Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości jest organizatorem drugiej edycji Festiwalu Niepodległości. Impreza odbędzie się w Tarnowie w dniach 20 października – 6 listopada. Koncert galowy odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej 27 października o godzinie 18.00.

 

W tym roku po raz drugi w Tarnowie odbędzie się Festiwal Niepodległości. Główny blok imprez odbędzie się od 27 do 31 października pod wspólnym hasłem „Znaczenie Kresów Wschodnich dla polskiej państwowości i kultury”. Organizatorem Festiwalu jest Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.

Jedyną biletowana imprezą będzie koncert galowy 27 października o godzinie 18.00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. W ramach Gali odbędzie się II Koncert Bardów, do udziału w którym zaproszeni zostali Jacek Kowalski - poeta, bard, historyk sztuki zafascynowanego kulturą sarmacką i dziedzictwem kultury kresowej. Towarzyszył mu będzie Henryk Kasperczak oraz Adam Strug - poeta, kompozytor, twórca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, który od lat ocala, bada i wykonuje dawne polskie pieśni, przechowywane w tradycji ustnej.

Wejściówki w cenie 40 złotych są do nabycia w tarnowskiej delegaturze NSZZ „Solidarność”, ul. Wałowa 6/4 i Tarnowskim Centrum Informacji, Rynek 7. Na pozostałe spotkania, seanse i konferencje wstęp jest wolny.

W dwóch panelach dyskusyjnych wezmą udział badacze, twórcy i społecznicy  działający na rzecz propagowania wiedzy o dziedzictwie polskich Kresów Wschodnich. Organizatorzy zaprosili m.in.: księdza Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego, Ewę Siemaszko, dr Joannę Wieliczkę-Szarkową, red. Ewę Szakalicką, Annę Lewak (prezes fundacji Polskiego Państwa Podziemnego) i Mirosława Majkowskiego (realizatora lipcowej rekonstrukcji akcji UPA w Radymnie). W dyskusji wezmą też udział tarnowscy nauczyciele i samorządowcy.

Na 30 października zaplanowano Marsz Niepodległości, którego głównym organizatorem jest tarnowski oddział Stowarzyszenia KoLiber.

 

Program:

20 października - prolog festiwalu

18.00 - Aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ulica Narutowicza 38

„Znaczenie Kresów Wschodnich dla polskiej państwowości,  kultury i religijności” –   wykład profesora Andrzeja Nowaka i otwarte spotkanie dyskusyjne

 

27 października

18.00 - Aula PWSZ w Tarnowie, ulica Mickiewicza 8

Gala Inauguracyjna II Festiwalu Niepodległości

Wielka Gala Kresowa

II Koncert Bardów – Jacek Kowalski, Henryk Kasperczak, Adam Strug


28 października

10.00 - Aula PWSZ w Tarnowie, ulica Mickiewicza 8

„Zagłada Kresów – ogólnopolska sesja popularyzatorska

Prezentacja telewizyjnego zapisu spektaklu „Ballada o Wołyniu” Teatru Nie Teraz.

18.30 – Pałac Młodzieży, ulica Piłsudskiego 24

Inauguracja przeglądu filmowego Imagines Patriae. Specjalny pokaz  odnowionego cyfrowo filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego (z 1928 roku) z muzyką Tadeusza Woźniaka


29 października

9.00 – I Liceum Ogólnokształcące, ulica Piłsudskiego 4

Przegląd filmowy Imagines Patriae. Dzień filmów Ewy Szakalickiej: „Kraj lat dziecinnych”, „My, żyjący, pójdziem Twoim śladem”, „Wyrok śmierci”, „Śmierć po raz setny”.

17.00 – Galeria Hortar, ulica Legionów 32

Promocja książki Tomasza A.Żaka „Dom za żelazną kurtyną. Listy do pani S.” Gościem spotkania będzie Stanisława Wiatr- Partyka

19.00 – I Liceum Ogólnokształcące, ulica Piłsudskiego 4

Seans filmu - niespodzianki i spotkanie dyskusyjne z autorem

 

30 października (środa)

9.00 – I Liceum Ogólnokształcące, ulica Piłsudskiego 4

Przegląd filmowy Imagines Patriae. Dzień filmów Macieja ojciechowskiego: „Było sobie miasteczko”, „Zapomniane zbrodnie na Wołyniu” oraz spotkanie z autorem.

17.00 - Kościół św. Maksymiliana, ulica Urszulańskiej 9

Msza święta w intencji Ojczyzny,

18.00 – Ulice Tarnowa

III Marsz Niepodległości po mszy świętej. Trasa: Urszulańska – Krakowska – Katedralna - Rynek - Rybna-  Wałowa - Grób Nieznanego Żołnierza

19.15 - I Liceum Ogólnokształcące, ulica Piłsudskiego 4

Seans filmu - niespodzianki i spotkanie dyskusyjne z autorem

 

31 października

9.00 - I Liceum Ogólnokształcące, ulica Piłsudskiego 4

Finał przeglądu filmowego Imagines Patriae. Dzień filmów Arkadiusza Gołębiowskiego:  „Niepodległy”, „Kwatera Ł”, „Generał Gryf. Robiłem dobrą robotę” i spotkanie z autorem.

 

6 listopada

17.00 – Aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ulica Narutowicza 38

Spotkanie dyskusyjne z doktorem Piotrem Gontarczykiem

19.10.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |