Edyta Ropek na 10 miejscu

W minionym tygodniu w Azji odbyły się trzy ostatnie eliminacje Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas. Edyta Ropek, zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat, mimo poważnej kontuzji kolana, zakończyła tegoroczną rywalizację plasując się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodniczek. Reprezentacja Polski sklasyfikowana została na drugiej pozycji w rankingu państw.

Bieżący sezon był niezwykle wymagający dla tarnowskiej mistrzyni wspinaczki. Edyta Ropek rozpoczęła dobrym wynikiem podczas marcowych zawodów Pucharu Świata w Chongqing (Chiny), gdzie zajęła piąte miejsce. Pod koniec kwietnia, podczas treningów z zawodnikami reprezentacji Francji, tarnowianka zerwała w prawym kolanie więzadło krzyżowe. 29 kwietnia przeszła operację rekonstrukcji, następnie przez trzy miesiące intensywnie się rehabilitowała, opuszczając jednocześnie starty w jednej z edycji Pucharu Świata w Baku i Mistrzostwach Europy w Chamonix.

Pierwszym startem po kontuzji były prestiżowe The World Games 2013 w Kolumbii, gdzie zajęła 12 miejsce, a tegoroczną edycję Pucharu Świata ukończyła na 10 pozycji, mimo opuszczenia jednej eliminacji. Tym samym po raz dwunasty z rzędu Edyta Ropek zajęła pozycję w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata. - Ten sezon był dla mnie bardzo trudny, operacja i unieruchomienie w pierwszym miesiącu spowodowały całkowity spadek formy wypracowanej od listopada 2012 roku. Nie poddałam się i walczyłam o powrót do zawodów jeszcze w tym sezonie. Teoretycznie było to niemożliwe, a jednak zrobiłam to, z czego jestem dumna - komentuje Edyta Ropek. - W moim powrocie pomagało mi wiele przyjaznych osób, którym chcę bardzo podziękować za wsparcie i pomoc. Ten rok będzie trochę inny od poprzednich, ponieważ nie będę miała miesięcznej przerwy od treningów. Została ona skrócona do jednego tygodnia. Muszę odbudować siłę w prawej nodze, czego nie mogłam zrobić pomiędzy startami. Dopiero teraz zacznie się etap budowania wysokiej formy na przyszły rok. Pierwsze treningi rozpoczynam już pod koniec tego tygodnia, z czego jestem bardzo zadowolona.

Reprezentacja Polski sklasyfikowana została na drugiej pozycji w rankingu narodowym PŚ 2013, pierwsze miejsce zajęli Rosjanie, trzecie Ukraina.

Aż pięcioro Polaków uplasowało się w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata. Najlepiej startująca z Polek Aleksandra Rudzińska z Lublina wywalczyła trzecie miejsce, na piątej pozycji uplasował się Marcin Dzieński (MKS Tarnovia), siódma była Klaudia Buczek (Grupa Azoty MKS Tarnovia), dziewiąta Monika Prokopiuk (Pol-Inowex Skarpa Lublin). Zwycięzcami Pucharu Świata zostali Rosjanie - Alina GajdamakinaStanisław Kokorin.