Program inwestycyjny dla Tarnowa

 W ciągu ostatnich pięciu lat wartość inwestycji Grupy Azoty realizowanych w Tarnowie wyniosła 550 milionów złotych. W perspektywie kolejnych siedmiu lat władze spółki zamierzają zainwestować w Tarnowie blisko pół miliarda złotych.

 

Grupa Azoty S.A. podsumowała nakłady inwestycyjne poniesione w tarnowskiej Spółce w ciągu ostatnich pięciu lat oraz przygotowuje plan inwestycyjny do roku 2020. Od 2008 roku do chwili obecnej na zadania inwestycyjne w Tarnowie wydano łączną kwotę 550 mln złotych. Łącznie w najbliższych kilku latach Spółka zakłada, że wydatki na podstawowe inwestycje zlokalizowane w Tarnowie będą miały budżet na poziomie około pół miliarda złotych.

Najbardziej zaawansowaną obecnie inwestycją jest modernizacja instalacji kwasu siarkowego o budżecie 63 mln złotych. Finalizacja tego zadania ma nastąpić jeszcze w bieżącym roku.

W najbliższym czasie istotne również będą inwestycje proekologiczne związane z odsiarczaniem i odazotowaniem spalin z zakładowej elektrociepłowni. - Dzięki nim w zdecydowany sposób zredukujemy emisję siarki i tlenków azotu do atmosfery. Ze względu na wymogi środowiskowe inwestycje tą chcemy rozpocząć już w przyszłym roku i zakończyć do roku 2016 – informuje Witold Szczypiński, Wiceprezes Grupy Azoty S.A.

W Grupie Azoty przygotowywany jest też program inwestycyjny obejmujący zadania związane z dalszym przetwórstwem kaprolaktamu. Obecnie opracowywana jest nowelizacja studium wykonalności projektu poliamidowego związana ze zmianami na rynku tego produktu w Chinach. Projekt ten pozwoliłby zoptymalizować portfel tworzyw konstrukcyjnych w ramach całej Grupy Azoty.

Drugim istotnym projektem będącym na etapie studium wykonalności jest granulacja mechaniczna nawozów saletrzanych poszerzająca zdecydowanie portfel produktowy. W najbliższych latach realizowane będą również mniejsze inwestycje o szybkim okresie zwrotu, np. nowy katalizator konwersji wysokotemperaturowej CO.

24.10.2013
Komentarze:
wejss: 25.10.2013
W 5 lat zainwestowali 550 milionów a w 7 lat chcą 500 milionów. Jednym słowem będzie gorzej.
timosz: 07.11.2013
żelazna logika? pomyśl raczej o tym jakie inwestycje są planowane i jak wpłyną na aktualną pozycję tarnowa i całej grupy na rynku, to co teraz jest planowane jest dużo ważniejsze w kontekście tego jak się zmienia rynek i te 0,5 mld to bardzo dużo kasy
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |