Otwarta krypta biskupów

 Przez cały listopad będzie można odwiedzać kryptę biskupów tarnowskich w bazylice katedralnej. Otwierana jest ona każdego roku z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. To jedyna krypta w katedrze, którą można zwiedzać. W podziemiach bazyliki jest w sumie siedem krypt.

 

1 listopada zostanie otwarta krypta biskupów w tarnowskiej katedrze. W krypcie tej spoczywają: bp Józef Wojtarowicz, abp Jerzy Ablewicz oraz biskupi Jan Stepa i Franciszek Lisowski. Jest tam także grób księdza Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej, zmarłego w 1642 roku. - W krypcie biskupów możemy się też pomodlić w intencji kapłanów, którzy przez wieki pracowali w katedrze a których szczątki spoczywają poniżej trumien biskupów. Zapraszam do odwiedzenia krypty zwłaszcza uczniów tarnowskich szkół, by poznali historię diecezji i pomodlili się za zmarłych biskupów - mówi ksiądz Stanisław Salaterski, proboszcz parafii katedralnej.

4 listopada o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie zostanie odprawiona msza święta w intencji zmarłych biskupów. Będzie jej przewodniczyć ordynariusz diecezji bp Andrzej Jeż a homilię wygłosi ks. infułat Zdzisław Sadko. Natomiast msza za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej będzie celebrowana 5 listopada o godzinie 18.00. Będzie jej przewodniczyć prepozyt Kapituły ks. Władysław Kostrzewa, a kazanie wygłosi ks. Bolesław Margański.

Początki krypty biskupów sięgają  XV wieku. Było to miejsce wiecznego spoczynku kapłanów pracujących przy kolegiacie oraz należących do kapituły kolegiackiej w Tarnowie, utworzonej w 1400 roku przez biskupa Piotra Wysza.

Przed 1973 rokiem zmodernizowano kryptę, by móc złożyć tam szczątki bpa Wojtarowcza, sprowadzone z Krakowa. Kolejny raz prace były prowadzone przed 1990 rokiem, gdy przygotowywano miejsce na pochówek abpa Ablewicza. Sześć lat temu była kolejna modernizacja, kiedy to przygotowywano kryptę do przeniesienia szczątków biskupów Jana Stepy i Franciszka Lisowskiego. Spoczęli tam 31 marca 2009 roku. Podczas prac ujednolicono dwa kamienne sarkofagi - ks. A. Tarły i bpa  J. Wojtarowicza, wzmocniono konstrukcję oraz wybudowano dodatkowe grobowce. W krypcie będą w przyszłości spoczywać biskupi tarnowscy.

Nie wiadomo ile osób może spoczywać w tarnowskiej katedrze. Pierwsze pochówki pod posadzką świątyni lub wokół jej murów były zapewne dokonywane zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem już w XIV wieku - o czym świadczą drobiny kości napotykane przy pracach ziemnych w pobliżu ścian katedry. Ostatnie pogrzeby świeckich w podziemiach katedry, w tzw. krypcie mieszczan znajdującej się pod nawą główną miały miejsce w latach 1775 i 1792, o czym świadczą daty wypisane na pokrywach trumien znajdujących się w krypcie.

Koniec tej praktyki wiąże się z decyzjami władz austriackich zabraniającymi grzebać we wnętrzu kościołów i tworzącymi cmentarze poza murami miast. Wtedy utworzono w Tarnowie obecny Stary Cmentarz.

28.10.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |