Mistrzowie w Tarnowie

 Dużym powodzeniem cieszył się zorganizowany po raz trzeci ogólnopolski mityng pływacki osób z niepełną sprawnością. Do Tarnowa na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacji REPI przyjechali przedstawiciele 16 placówek z ośmiu województw Polski. Na basenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyło się w sumie 24 wyścigi.

 

W Tarnowie odbył się trzeci ogólnopolski mityng pływacki osób z niepełną sprawnością. W zawodach udział wzięli przedstawiciele 16 placówek z ośmiu województw. - W tym roku przyjechała największa liczba zawodników. Mieliśmy okazję podziwiać aż 127 zawodników, w tym 12 w wyścigu dla terapeutów. Niektórzy przyjechali po raz trzeci, niektórzy po raz pierwszy i zapowiadają, że za rok na pewno wrócą. Zapewne do sukcesu imprezy przyczyniła się bardzo dobra organizacja zawodów, która trwała kilka miesięcy, zaangażowanie pracowników Fundacji REPI i ich entuzjazm przy wykonywaniu pracy – mówi Tomasz E. Wardzała, przedstawiciel organizatorów - Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacji REPI. - Nowo otwarty basen Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie to wspaniale przygotowane miejsce nie tylko pod kątem dydaktyki, ale także imprez masowych, takich jak ta. Duże przestrzenie, optymalne rozłożenie pomieszczeń, warunki dla osób z ograniczoną sprawnością oraz dobra współpraca z pracownikami obiektu przyczyniły się do sukcesu imprezy.

Zawodnicy zmierzyli się w 24 wyścigach przygotowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn na dystansach 25 i 50 metrów stylem grzbietowym, klasycznym i dowolnym. Przewidziano także konkurencję dla osób mniej sprawnych ruchowo – sztafetę w poprzek basenu. Zwycięzcy tej konkurencji, uczestnicy WTZ MADA z Nowego Sącza, otrzymali pierwszą nagrodę główną – drukarkę laserową z tonerem. Druga nagroda główna, dwie gofrownice, została w Tarnowie. Przyznano ją placówce, której podopieczna zdobyła najlepszy czas na zawodach. Była nią Klaudia Rolewicz, uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Romanowicza w Tarnowie.

Mariusz Panek, fizjoterapeuta Warsztatu uzasadnia potrzebę promowania tej formy aktywności fizycznej wyliczając zalety pływania. - Ruch w wodzie wpływa korzystnie na ogólny rozwój psychofizyczny. Pływanie poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję, wzmacnia mięśnie, zwiększa ruchomość aparatu stawowo-kostnego. Ruch w wodzie połączony z pokonywaniem znacznego jej oporu kształtuje prawidłową postawę ciała oraz wzmacnia siłę mięśni. Aktywność ta poprawia krążenie, pracę serca i płuc. Lepsze ukrwienie przyśpiesza natomiast przemianę materii.

Poza licznymi korzyściami fizycznymi pływanie pozytywnie wpływa również na psychikę. - Wysiłek fizyczny w wodzie to doskonały sposób na poprawę samopoczucia, radzenie sobie ze stresem, relaks.Systematyczne ćwiczenia wyrabiają odwagę, wzmacniają wiarę we własne siły, pozwalają na przełamywanie własnych słabości - zapewnia psycholog Małgorzata Mośny.

Fot.: Małgorzata Chomentowska

 


28.10.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |