Pochowano ludzkie szczątki

 Kości znalezione podczas prac remontowych na tarnowskim Burku zostały uroczyście pochowane w Alei Zasłużonych Cmentarza Komunalnego w Krzyżu. Ceremonia pogrzebowa poprzedzona została mszą świętą.

 

Kości ludzkie znalezione na Burku podczas remontu zostały uroczyście pochowane. Spoczęły one w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym w Krzyżu. Ceremonia pogrzebowa poprzedzona została uroczystą mszą świętą. - Dopełniliśmy moralnego i społecznego obowiązku – mówi Henryk Słomka-Narożański, zastępca prezydenta Tarnowa.

Tarnowski Burek powstał jako zamierzony element nowego planu urbanistycznego Tarnowa na przełomie XVIII i XIX wieku, jako plac wielofunkcyjny, w tym także gospodarczy. Handlowano tu głównie towarami „masowymi”, które nie trafiały na właściwy plac handlowy jakim był Rynek i obecny Plac Kazimierza. Obecna funkcja handlowa wraz z zabudową kramów, wprowadzona została na Burek po II wojnie światowej. Kwiaciarki z Rynku przeniesione zostały na Burek w 1997 roku.

Podczas prac archeologicznych na Burku odkryto m.in. kropielnicę. Została ona znaleziona w miejscu dawnego przedsionka Kościoła. Wstępna analiza zabytku każe przypuszczać, iż może ona być chrzcielnicą o wcześniejszym rodowodzie niż połowa XV wieku i pochodzić może z innego Kościoła.

Wyjątkowo interesującym i cennym naukowo znaleziskiem jest zespół kafli piecowych tzw. garnkowych, odkryty przy północnej ścianie Kościoła. Najprawdopodobniej zakopano je tu podczas wymiany ogrzewania w zakrystii, na przełomie XV i XVI wieku. Zespół kafli jest jedynym w swym rodzaju znaleziskiem w Małopolsce.

Cmentarz przykościelny został w znacznej mierze przekopany przy okazji wcześniejszych, różnych robót ziemnych. Na podstawie obserwacji archeologicznej można uznać, iż na cmentarzu, w obrębie parkanu i na zewnątrz, pochowanych zostało około 300 osób. Do bardzo cennych naukowo należy jeszcze zaliczyć odkrycie na Burku grobu popielnicowego tzw. kultury pomorskiej. Poświadcza on o istnieniu tu cmentarzyska ciałopalnego z czasów prahistorycznych (około V wieku p.n.e.).

30.10.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |