Od Cieszkowic do Ciężkowic

 Niezwykła wystawa towarzyszyć będzie uroczystej sesji Rady Miejskiej w Ciężkowicach która odbędzie się z okazji 665 lecia nadania Ciężkowicom praw miejskich oraz piętnastolecia przywrócenia im statusu miasta, Niezwykła, bo oprócz zawsze z przyjemnością oglądanych starych fotografii, znajdzie się na niej także makieta dawnych Cieszkowic.

 

Legendy głoszą, że Cieszko, stryj Mieszka I, wędrując wraz ze swą drużyną przez Małopolskę zabłądził  na polowaniu. Szukając szlaku, woje natknęli się na uroczą krainę. Ziemie te spodobały im się tak bardzo, że osiedlili się tam, na cześć wodza nazywając swą osadę Cieszkowicami.

Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1125, kiedy po raz pierwszy umieszczono ją w akcie legata Idziego z Tuskulum, z którego wynika, że wieś ta była własnością benedyktynów tynieckich.

29 lutego 1348 Kazimierz III Wielki wydał zezwolenie na lokację miasta. Zasadzenia miasta dokonali dwaj mieszczanie ze Starego Sącza – bracia Minard i Mikołaj.

Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice we współpracy z młodzieżą z ciężkowickiego gimnazjum od maja przygotowuje makietę dawnych Cieszkowic. Makieta pod koniec listopada będzie głównym punktem wystawy starych fotografii w ciężkowickim Ratuszu, której otwarcie połączone zostanie z uroczystą sesją Rady Miejskiej zorganizowaną z okazji 665 lecia nadania Ciężkowicom praw miejskich oraz piętnastolecia przywrócenia im statusu miasta. Podczas prac nad makietą, która przedstawić miała średniowieczną osadę,  młodzież wykazała się niezwykłym zaangażowaniem i determinacją, a także wyobraźnią…

A wyobraźnia była elementem bardzo pożądanym, bo brak jakichkolwiek dokumentów potwierdzających rzeczywisty wygląd miasta w okresie średniowiecza pozostawił spory margines dowolności. Ostatecznie analiza wszystkich wcześniejszych i późniejszych przekazów dotyczących miasta pozwoliła na stworzenie prawdopodobnego modelu grodu z przełomu XVII i XVIII wieku.

11.11.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |