Jak żyć z POChP

 POChP czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to choroba w Polsce bardzo powszechna i często bagatelizowana. Szacuje się, że choruje na nią około dwóch milionów osób, a w ciągu roku umiera 15 tysięcy. Jak radzić sobie na co dzień z POChP będzie można dowiedzieć się podczas kursu przygotowanego przez CenterMed.

 

POChP to skrót nazwy „przewlekła obturacyjna choroba płuc”. Jest to choroba bardzo powszechna, a jej objawy często są niebezpiecznie długo bagatelizowane. W Polsce choruje na POChP około dwóch milionów osób, a co roku umiera w jej wyniku 15 tysięcy chorych.

Choroba występuje najczęściej u osób, które palą lub paliły papierosy. Wystąpieniu choroby sprzyjają też: praca w warunkach szkodliwych (pyty, dymy), palenie bierne, częste infekcje we wczesnym dzieciństwie, nawracające infekcje oskrzeli i płuc w wieku dorosłym oraz rzadziej chłodny klimat i czynniki genetyczne.

Pierwszym objawem choroby jest przewlekły, poranny kaszel, który nasila się w okresie od jesieni do wiosny. Drugim i najważniejszym objawem choroby jest duszność. Niestety jest to objaw późny, który zwykle pojawia się, gdy bezpowrotnie została utracona połowa pojemności płuc. Początkowo duszność występuje tylko w okresie infekcji oddechowych, następnie pojawia się przy przeciętnym wysiłku fizycznym.

Osoby dotknięte POChP często zapadają na raka płuca, chorobę wieńcową oraz udar mózgu. W Tarnowie na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi około pięć tysięcy osób i w większości są to palacze.

O tym, jak na co dzień radzić sobie z chorobą będzie można się dowiedzieć we wtorek 12 listopada podczas bezpłatnego kursu zorganizowanego przez CenterMed. Początek spotkania o godzinie 17.00 w placówce CenterMed przy ul. Słonecznej 32. Wykład przedstawi lekarz alergolog Krystyna Rybka.

11.11.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |