Patriotycznie w Borzęcinie

 Uroczysta msza święta, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych, koncert pieśni patriotycznych i wspólna degustacja grochówki złożyły się na program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Borzęcinie.

 

Kilkaset osób wzięło udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości w Borzęcinie, które tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Po złożeniu, przez oficjalne delegacje wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Poległych w centrum miejscowości oraz okolicznościowych przemówieniach, uczestnicy uroczystości wzięli udział w koncercie patriotycznym zespołu Cantantes Dei „Pieśni, z którymi szliśmy po niepodległość".

Ostatnim akcentem imprezy, była degustacja tradycyjnie przygotowywanej, od wielu lat na tę okoliczność żołnierskiej grochówki. - Aby upamiętnić i oddać hołd tym, którzy wtedy oddali życie obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Ogromną rolę w jej odzyskaniu odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.  Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. W latach 1939 - 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia – od tego krótkiego przypomnienia historii Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie rozpoczął powitanie gości przybyłych do Domu Ludowego w Borzęcinie Górnym, gdzie odbywała się główna część Gminnych Obchodów Święta Niepodległości.

Niełatwe koleje losu wielu pokoleń Polaków walczących o wolną Ojczyznę przypomniał zebranym w sali Domu Ludowego Janusz Kwaśniak, Wójt Gminy Borzęcin. - Pięć pokoleń Polaków, żyjących pod zaborami, czekało na własne państwo. Kosynierzy Kościuszki, powstańcy listopadowi i styczniowi, bezimienni żołnierze, oddali życie za marzenia o wolnej, odrodzonej Polsce. Chyląc dziś przed nimi głowy wspominamy zwłaszcza legionistów i ich wodza, Józefa Piłsudskiego, bo to oni ostatecznie rzucili wyzwanie zaborcom, „na stos rzucili swój życia los” – jak mówią słowa legionowej pieśni. Wspominamy twórców niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, bo odzyskana niepodległość nie była li tylko wynikiem czynu zbrojnego Legionów, ale także efektem mądrości polityków i dyplomatów.

Janusz Kwaśniak przypomniał także o współczesnym patriotyzmie. - Patriotyzm to nie tylko przywiązanie i miłość do Ojczyzny, ale przede wszystkim obowiązek kultywowania tradycji, dziedzictwa, historii i kultury, edukacja i wychowanie młodego pokolenia, praca na rzecz naszych rodzin, zbiorowisk, wsi, solidarność, zaangażowanie w życie społeczne i tworzenie obywatelskich wspólnot, szacunek dla własnego języka, duma z naszej historii i tego, co w naszym kraju piękne i wyjątkowe. To także odważne rozliczanie przeszłości i przyjęcie odpowiedzialności za przyszłość.

Swojego uznania nie krył starosta brzeski, Andrzej Potępa. - Z pełnym podziwem spojrzałem na pełną salę w Borzęcinie. Świadczy to o tym, iż praca miejscowych instytucji sprawia, że coraz chętniej uczestniczymy w tym święcie narodowym, coraz bardziej świadomie obchodzimy to najważniejsze dla Polaków święto. Mam nadzieję, że stanie się ono najważniejszym dniem w roku, że będziemy na niego czekać i cieszyć się z wolności. Bo chyba wciąż jeszcze za mało jest w nas świadomości, jak kluczową i fundamentalną sprawą jest wolność.

 


15.11.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |