„Nowy” coraz starszy

 Mija 20 lat od czasu, gdy w listopadzie 1993 roku Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie przyjął pierwszego pacjenta. Nowa placówka dysponowała wówczas 8 oddziałami z 339 łóżkami. Dzisiaj w szpitalu funkcjonuje 20 oddziałów na których przebywać może w sumie 680 pacjentów. Choć placówce mija już 20 lat, dla tarnowian szpital św. Łukasza chyba już na zawsze pozostanie „nowym” szpitalem.

 

15 listopada 1993 roku Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii przyjął pierwszego pacjenta. Do końca 1993 roku uruchomiono jeszcze osiem oddziałów - Neurologii, Okulistyki, Laryngologii, Dziecięcy, Wewnętrzny I z Ośrodkiem Dializ, Chirurgii Ogólnej, Urologii i Kardiologii. W sumie na oddziałach znajdowało się 339 łóżek. Wkrótce zwiększono liczbę łóżek do 415, a w 1995 roku uruchomiono kolejne oddziały- II Wewnętrzny i Ostrych Zatruć, Ginekologiczno-Położniczy oraz Oddział Noworodków. W 1996 roku powstał Oddział Neurochirurgii i Chirurgii Dziecięcej. Od 2002 do 2005 roku uruchomiono jeszcze Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Chemioterapii, Poradnię Onkologiczną, Oddział Rehabilitacji oraz Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia.

Dzisiaj „nowy” szpital – bo tak mówią o nim i chyba już zawsze będą mówili tarnowianie -  prowadzi lecznictwo zamknięte na 680 łóżkach, a z 20 funkcjonujących oddziałów 11 ma charakter zabiegowy. Placówka prowadzi także 23 Specjalistyczne Poradnie Konsultacyjne. Na rzecz szpitala, a przede wszystkim na rzecz pacjentów pacjentów pracują: Blok Operacyjny, Zakład Diagnostyki Medycznej wraz z Zespołem Radiologii Zabiegowej, Zakład Patomorfologii, Zakład Rehabilitacji Leczniczej, Centralna Sterylizatornia, Apteka Szpitalna. Rozwijana jest neurochirurgia oraz kardiologia inwazyjna oraz leczenie onkologiczne.

W planach szpitala znajduje się utworzenie Ośrodka Psychiatrii złożonego z dwóch oddziałów stacjonarnych, poradni specjalistycznych i zespołu opieki środowiskowej. Inwestycja o wartości ponad 20 mln złotych ma się zakończyć w 2015 roku. Dwadzieścia lat to dobry czas na podsumowania, spotkania i plany. Dlatego w sobotę, 23 listopada, w Centrum Sztuki Mościce, po jubileuszowym roku pełnym konferencji, bezpłatnych badać, porad i konsultacji dla pacjentów, dyrekcja szpitala organizuje oficjalne uroczystości dla pracowników. - Raz na parę lat trzeba się zatrzymać i po prostu być ze sobą. Takie relacje są bardzo ważne, bo jesteśmy zespołem, który na co dzień uczestniczy lub jest świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń – mówi Anna Czech, dyrektor szpitala. – Uroczystości skierowane są zarówno do aktualnych jak i byłych pracowników oraz tych wszystkich osób, które zabiegały o budowę szpitala i pomagały w tej budowie. Patronat honorowy nad obchodami jubileuszu objął Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Andrzej Jeż, Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej.

22.11.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |