„Biała Wstążka” przeciw przemocy

 25 listopada, już po raz drugi, w Tanowie odbędzie się  Kampania Białej Wstążki. To część  największego na świecie projektu przeciw przemocy wobec kobiet. Kampania, wzorem ubiegłego roku, zorganizowana została przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa. Ambasadorem Kampanii jest Marcin Hycnar – tarnowianin, aktor filmowy i teatralny.

 

25 listopada, już po raz drugi, w Tanowie odbędzie się  Kampania Białej Wstążki.

Kampania Białej Wstążki została zainicjowana w 1991 roku przez kanadyjskich studentów, w drugą rocznicę wydarzeń z 6 grudnia 1989 roku, kiedy to w budynku Politechniki w Montrealu Marc Lépine zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Wytłumaczeniem jego czynu miał był fakt, że kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych.

Aktualnie kampania prowadzona jest w blisko 60 krajach świata i skierowana szczególnie do mężczyzn. Głównym celem Kampanii w Tarnowie jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, pokazanie społeczeństwu, że mężczyźni nie akceptują takich zachowań. Dodatkowo organizatorzy pragną uświadomić mieszkańcom, w tym młodzieży, jak poważnym problemem jest przemoc oraz zachęcić do tego, aby nie pozostawać obojętnym wobec problemu.

Symbolem kampanii jest biała wstążka. Noszenie jej przez mężczyzn oznacza zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet oraz do zdecydowanego reagowania, gdy się jest jej świadkiem. Stanowi ona również osobisty manifest noszącego ją mężczyzny w zakresie wyrażenia sprzeciwu wobec przemocy. - Tarnów aktywnie i z pełnym przekonaniem włącza się w to przedsięwzięcie. Liczymy na dobry odzew. To realny problem w wielu środowiskach – mówi zastępca prezydenta Dorota Skrzyniarz. - Poprzez kampanię oraz prowadzone w czasie jej trwania działania chcemy pokazać osobom doznającym przemocy, że nie pozostają same z tym problemem, że są wspierane, a w naszym mieście istnieją instytucje, które niosą im pomóc.

W ramach kampanii odbędzie się również konferencja „Kim są DDA? Dorosłe Dzieci Alkoholików w życiu codziennym”. Spotkanie zaplanowano na 25 listopada. Rozpocznie się ono o godzinie 11.30 w Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej. Organizatorem jest Centrum Spraw Społecznych Urzędu Miasta Tarnowa. – Do udziału zgłosiło się wielu mieszkańców Tarnowa, bo wielu ten problem dotyczy. Skrywali go przez lata, teraz chcą sobie pomóc – mówi Magdalena Osiak, dyrektor Centrum Spraw Społecznych.

Konferencja podsumowująca Kampanię Białej Wstążki odbędzie się 29 listopada o godzinie 10.00 w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Jej tytuł to „Masz wybór – przemocy powiedz nie! – praca z osobami stosującymi przemoc”.

Gościem konferencji będzie Tomasz Majewski – psycholog, certyfikowany specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, członek Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz Stowarzyszenia „Niebieska Linia”, współtwórca, wykładowca i trener Studium Interwencji i Pomocy Psychologicznej.

Konferencja adresowana jest  do osób pracujących w procedurze Niebieskiej Karty, tj.  dzielnicowych, pracowników socjalnych, kuratorów, osób wchodzących  w skład grup roboczych, członków MKRPA, pracowników oświaty i ochrony zdrowia oraz do osób chcących pogłębić swoją wiedzę i rozszerzyć umiejętności pracy z osobami stosującymi przemoc.

24.11.2013
Komentarze:
ta :0: 29.11.2013
Skrzyniarzowa ,Osiakowa i Krakowska żeby w tym temacie coś wiedziały,żenada nic więcej
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |