Sztuka i przyroda

15 maja w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie przy ulicy Krakowskiej otwarta zostanie wystawa Zwierzęta „Czerwonej Księgi’’ Pogórza w akwarelach Wojciecha Sanka i rzeźbach Andrzeja Kwapniewskiego. Ideą wystawy jest zwrócenie uwagi na gatunki zwierząt, które są zagrożone lub wyginęły na terenach Zespołu Parku Krajobrazowego Pogórza oraz najbliższych okolic Tarnowa.

W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie przy ul. Krakowskiej, 15 maja o 18.00 zostanie otwarta wystawa pod tytułem Zwierzęta „Czerwonej Księgi’’ Pogórza w akwarelach Wojciecha Sanka i rzeźbach Andrzeja Kwapniewskiego.

Podczas wernisażu odbędzie się promocja książki o tymże samym tytule, której autorem i jednocześnie wykonawcą ilustracji jest Wojciech Sanek. Wystawa wzbogacona będzie rzeźbami ptaków naturalnej wielkości, wykonanymi przez rzeźbiarza ludowego Andrzeja Kwapniewskiego. W czasie trwania ekspozycji, czyli do końca wakacji odbywać się będą warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, rozwijające umiejętności malarskie i jednocześnie uczące rozpoznawania gatunków ptaków. Ideą wystawy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na gatunki zwierząt, które są zagrożone lub wyginęły na terenach Zespołu Parku Krajobrazowego Pogórza oraz regionu tarnowskiego. - Tytuł projektu nawiązuje do opracowań Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN/WCU) oraz ich polskich odpowiedników z 1992 i 2001 roku. W tych przypadkach czerwone księgi to szerokie i szczegółowe opracowania, kierujące się ścisłymi wytycznymi i metodyką - wyjaśnia Wojciech Sanek mgr inż. leśnictwa, kierownik Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. - „Czerwona Księga” Pogórza opiera się z kolei na bardzo subiektywnym i wąskim doborze gatunków.

Na tematy akwarel zostały wybrane sztandarowe i rozpoznawalne grupy zwierząt, jak duże ssaki i ptaki. Zostały tu zamieszczone również akwarele gatunków, które nie zasługują na miano zagrożonych, ale ze względu na rzadkość ich występowania na Pogórzu są dla nas bardzo cenne lub stanowią symbole wybranych problemów dotyczących ochrony przyrody.
Autor rzeźb, Andrzej Stanisław Kwapniewski mieszkaniec Radłowa, wśród przyrody spędził dzieciństwo i jako dziecko rzeźbił swoje pierwsze ptaszki. Praca zawodowa sprawiła, że musiał odłożyć swoją pasję na bok i powrócił do niej dopiero na emeryturze. Początkowo wykorzystywał tylko korzenie , a potem zaczął na nich umieszczać wypalane ptaki. Któregoś dnia postanowił stworzyć kolekcję drewnianych ptaków, które miały odzwierciedlać gatunki występujące na naszym terenie. I co ciekawe, miały być naturalnej wielkości i pokryte odpowiednią malaturą. W ten sposób powstała kolekcja licząca 60 rzeźb, która była wielokrotnie prezentowana na „spotkaniach z przyrodą” we wszystkich szkołach gminy Radłów oraz na wielu innych wystawach.
12.05.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |