Tarnów liczy na kolejne dofinansowania

 Rozpoczyna się kolejna perspektywa finansowa na lata 2014-20120. Sama Małopolska z funduszy unijnych otrzyma prawie trzy miliardy euro. Do walki o dofinansowania przystępuje także Tarnów, choć wciąż jeszcze nie wiadomo jak zakończy się kwestia wykrytych przy poprzednio uzyskanych środkach nieprawidłowości i czy w związku z tymi nieprawidłowościami Tarnów nie zostanie wykluczony z możliwości ubiegania się o kolejne pieniądze.

 

Prawie trzy miliardy euro otrzyma Małopolska z funduszy unijnych na lata 2014-2020. Pieniądze będą dostępne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Tarnów, w którym sytuacja związana z wykrytymi nieprawidłowościami wciąż jest niejasna, optymistycznie przygotowuje się do nowej perspektywy finansowej. - Powstają projekty planowanych inwestycji, prowadzone są konsultacje z Urzędem Marszałkowskim. Na pełnych obrotach pracuje nowy Wydział Rozwoju Miasta, który skupia planowanie strategiczne i pozyskiwanie środków zewnętrznychmówi zastępca prezydenta Henryk Słomka-Narożański.

Miasto liczy na dofinansowania do inwestycji drogowych, komunikacyjnych oraz tych związanych z nowoczesnymi technologiami. Plany dotyczą także inwestycji w ochronę środowiska, rewitalizacji starego miasta czy infrastruktury dla seniorów. – Nie wszystkie z przygotowywanych wniosków otrzymają dofinansowanie. Jest to po prostu niemożliwe. Założenie jest takie, że będziemy próbować ściągnąć środki z jak największej liczby programów, stąd tak szeroki zakres przygotowywanych aplikacji – wyjaśnia dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Rafał Koścień.

Jednym z zadań, na które Tarnów chce pozyskać dofinansowanie to budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, czyli tzw. ekospalarnia. Szacowany koszt inwestycji sięgnąć może nawet 550 mln złotych.

W zakresie inwestycji drogowych Tarnów mocno lobbuje w sprawie powstania tzw. wschodniej obwodnicy, której budowa możliwa będzie wyłącznie z dofinansowaniem, bo jej koszt wyliczono na ponad 200 mln złotych. Trwają także przygotowania do budowy nowego połączenia z węzłem autostradowym w Wierzchosławicach. - Inwestycja przygotowywana jest wspólnie z gminą Wierzchosławice, powiatem tarnowskim i Urzędem Marszałkowskim. Oprócz tego w planach jest również rozbudowa ulic Kwiatkowskiego, Czystej, Wyszyńskiego, Elektrycznej oraz Spokojnej. Oceniamy, że na te inwestycje potrzebne będzie ponad 100 mln zł – mówi prezydent Słomka-Narożański. – To ważne zadania z perspektywy rozwoju Tarnowa. Nowe drogi umożliwią bowiem dogodny dojazd z autostrady do terenów inwestycyjnych. Powstać ma również nowa droga łącząca ulicę Tuchowską z al. Tarnowskich, co wyeliminuje skomplikowany czasem przejazd pod pod wiaduktami obok kościoła św. Trójcy.

Zakup niskopodłogowego taboru autobusowego, budowa kolejnych obiektów Park&Ride, modernizacje zajezdni autobusowych czy wprowadzenie systemu informacji pasażerskiej to niektóre propozycje do zrealizowania w ramach programu „Integracja systemu komunikacji publicznej w subregionie tarnowskim”. Sam system informacji pasażerskiej może kosztować aż 18 mln złotych. W jego zakres wejdą  systemy informacji pasażerskiej w subregionie (informacje o opóźnieniach, przyjazdach, inteligentne rozkłady jazdy) i zarządzania komunikacją, a także rozbudowa i modernizacja infrastruktury komunikacyjnej. Z kolei nowe centra przesiadkowe miałyby powstać w pobliżu zjazdu z autostrady w Wierzchosławicach oraz w okolicy zjazdu z obwodnicy  przy ulicy Lwowskiej.

Plany dotyczą także zajezdni autobusowych. Zmodernizowana mają zostać obiekty przy ulicy Kochanowskiego i Lwowskiej. Nowa zajezdnia ma powstać przy ulicy Błonie. Za unijne dofinansowanie ma zostać zakupionych 30 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów wyposażonych w biletomaty. „Tarnowskie gniazda innowacyjnych specjalizacji” – taką nazwę ma nosić nowoczesny obiekt, którego budowa planowana jest na terenie starej „Kapłanówki” przy al. M.B. Fatimskiej. Koszt inwestycji szacuje się na około 80 mln złotych. W skład „gniazda” wejdą Centrum Usług Wspólnych, Centrum Praktyk, Modelowania i Implementacji oraz Tarnowski Park Doświadczeń. Jak wyjaśnia dyrektor Koścień, Centrum Usług Wspólnych ma zajmować się przechowywaniem i wymianą danych pomiędzy instytucjami samorządowymi w subregionie tarnowskim, Centrum Praktyk, Modelowania i Implementacji skupiać będzie praktyków i projektantów z dziedziny IT, a w Tarnowskim Parku Doświadczeń uczniowie, studenci oraz dorośli będą mogli zgłębiać tajniki techniki poprzez doświadczanie i eksperymentowanie.

W zamierzeniach tarnowskiego magistratu znalazła się także rewitalizacja wybranych fragmentów miasta. Projekty dotyczą m.in. zagospodarowania okolic średniowiecznej półbaszty czy terenu po amfiteatrze. Dodatkowo urząd miasta chciałby utworzyć plac rekreacyjno-edukacyjny na terenie dawnych fortyfikacji przy placu Morawskiego, a także odnowić mury miejskie i plac przy ulicy Bernardyńskiej. – Chcemy uzyskać środki na rewitalizację rynku oraz placu Kazimierza – mówi Agata Słowikowska-Krawiec z Wydziału Rozwoju Miasta.

04.02.2014
Komentarze:
Tu urodzony: 05.02.2014
Gniazda nie innowacji , ale gniazda niekompetencji i wyrzucania pieniędzy! po pierwsze czy samorządy ościenne zechcą cokolwiek zlecić temu centrum ? Po drugie kompletny brak rozpoznania co do branż - vide gotowy duży Park Technologiczny IT - Miasteczko Multimedialne - GOTOWE I PUSTE !!! Doświadczenia dla dzieci i dorosłych - ??? W sumie 80 mln ??? To naiwna przykrywka do nowego magistratu ... głupi lud to kupi ??? A reszta pomysłów to znów \"zwykłe\" modernizacje, remonty etc.. A gdzie POMYSŁY NA TARNÓW ??? Państwu już dziękujmy !!!!
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |