Ślady wielkiej wojny

 Napotkać je można w głębi lasów, wśród pól, przy drogach, w małych wsiach i dużych miastach. Są niewielkie, liczące kilka grobów lub ogromne, z setkami mogił. Przypadająca w tym roku setna rocznica wybuchu I wojny światowej może stać się pretekstem do odnowy czasami zapomnianych nieco cmentarzy, choć samorządy starają się jednak w miarę możliwości pamiętać o tych miejscach. W Borzęcinie, po ubiegłorocznych pracach prowadzonych na cmentarzu w Warysiu, w tym roku gruntownej renowacji poddane zostaną dwa cmentarze w Przyborowie.

 

Spoczywają na nich Austriacy, Niemcy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Rumuni, Włosi, Polacy. Tysiące nazwisk i tysiące bezimiennych mogił. Małe i większe cmentarze napotkać można w głębi lasów, wśród pól, przy drogach i w samym środku wsi i miast. W tym roku mija setna rocznica wybuchu I wojny światowej. To dobra okazja, by zainteresować się stanem miejsc, w których na zawsze zostali żołnierze wielkiej wojny. W gminie Borzęcin w ubiegłym roku, wspólnie z Nadleśnictwem Dąbrowa Tarnowska, odnowiono cmentarz nr 267 w Warysiu. W tym roku gruntownej renowacji poddane zostaną dwa kolejne – obydwa w Przyborowie.

W sukurs przyszła Unia Europejska, a właściwie jej fundusze, które gmina pozyskała za pośrednictwem Stowarzyszenia Kwartet na Przedgórzu. Wartość koniecznych do wykonania prac szacuje się na około 287 tysięcy złotych, z czego 187 tysięcy ma pochodzić ze środków unijnych. - Renowacja cmentarzy wojennych w Przyborowie doskonale wpisuje się w obchody setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej - mówi Janusz Kwaśniak, Wójt Gminy Borzęcin. - To również realizacja naszego obowiązku wobec tych, którzy na naszej ziemi, w ciężkich frontowych walkach 1914 i 1915 roku, ponieśli najwyższą ofiarę oraz wyraz troski o zachowanie tej historii. Planowane prace to nie tylko renowacja cmentarzy, ale również zagospodarowanie terenu wokół nich, tak aby stworzyć dogodny dla odwiedzających układ komunikacyjny.

Na cmentarzu nr 272 pochowanych jest 103 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 27 rosyjskiej, cmentarz nr 274 to mogiły 130 żołnierzy austro-węgierskich i 38 Rosjan. Na obydwu cmentarzach renowacji poddane zostaną elementy ogrodzenia, pomniki główne z tablicami pamiątkowymi, krzyże wolnostojące i nagrobki. Zagospodarowany i uporządkowany zostanie także teren wokół cmentarzy, wybudowane schody prowadzące do cmentarzy, parkingi i dojścia dla pieszych. Zainstalowane zostaną także tablice informacyjne z oznakowaniem systemu GUIDE 24/24 oraz tablice kierunkowe.

05.02.2014
Komentarze:
srg: 07.06.2014
Duże brawa, w końcu te piękne cmentarze wyjdą z zapomnienia!!
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |