Radny pyta - wojewoda odpowiada – prezydent komentuje

 Wojewoda Małopolski Jerzy Miller odniósł się do wniosków tarnowskiego radnego Tadeusza Mazura, dotyczących czynności podejmowanych przez Henryka Słomkę - Narożańskiego, pełniącego obowiązki prezydenta miasta. Zdaniem wojewody działania zastępcy prezydenta Tarnowa są zgodne z obowiązującym prawem.

 

Henryk Słomka – Narożański, pełniący obowiązki prezydenta Tarnowa odniósł się do korespondencji pomiędzy Tadeuszem Mazurem, radnym Rady Miejskiej w Tarnowie i wojewodą Jerzym Millerem. Radny zwrócił się do Wojewody Małopolskiego, jako organu nadzoru, w sprawie legalności działań podejmowanych przez Henryka Słomkę – Narożańskiego.

Chodziło o wątpliwości w sprawie odwołania Doroty Skrzyniarz, pracy w Urzędzie Miasta Tarnowa żony zastępcy prezydenta oraz członkostwa (przed laty) Henryka Słomki – Narożańskiego w Radzie Nadzorczej Miejskiego Klubu Sportowego „Tarnovia”.

We wszystkich trzech kwestiach wojewoda uznał legalność działań zastępcy prezydenta Tarnowa. - Organ nadzoru nie znalazł podstaw do wprowadzenia działań nadzorczych w trybie przepisów ustawy o samorządzie gminnym, co oznacza, że podejmowane przeze mnie jako Zastępcę Prezydenta Miasta Tarnowa działania są zgodne z obowiązującym prawem – odniósł się do wniosków wojewody w swoim oświadczeniu Henryk Słomka – Narożański.

 

Poniżej pełny tekst oświadczenia prezydenta Henryka Słomki-Narożańkiego:

 

Wojewoda Małopolski na temat działalności zastępcy prezydenta - oświadczenie

 

W związku ze stanowiskiem Wojewody Małopolskiego przedstawionym w odpowiedzi na kierowane do niego wnioski radnego Rady Miejskiej w Tarnowie o zbadanie legalności czynności podejmowanych przeze mnie jako Zastępcę Prezydenta Miasta Tarnowa oświadczam, że organ nadzoru odnosząc się do zarzutów podniesionych przez radnego nie znalazł podstaw do wdrożenia działań nadzorczych w trybie przepisów ustawy o samorządzie gminnym, uznając, że podejmowane przeze mnie działania są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Poniżej odniosę się do najważniejszych kwestii zawartych w stanowisku wojewody:

Pierwsza dotyczy przejęcia przeze mnie jako pierwszego zastępcy zadań i kompetencji organu wykonawczego w związku z tymczasowym aresztowaniem prezydenta Ryszarda Ścigały, co radny kwestionował. W piśmie Wojewody, otrzymanym przeze mnie do wiadomości,  czytamy: „Wobec zaistnienia rzeczonej przemijającej przeszkody w wykonywaniu mandatu przez Prezydenta Miasta Tarnowa Pana Ryszarda Ścigałę wyłonionego w wyborach bezpośrednich, powszechnych, spowodowanej Jego tymczasowym aresztowaniem, Pan Henryk Słomka-Narożański przejął, na podstawie odpowiedniego przepisu prawa, zadania i kompetencje realizowane przez organ wykonawczy Gminy”. Jak zauważono w cytowanym piśmie, zastępowanie Prezydenta Miasta ponadto zachowaniu ciągłości sprawowania władzy wykonawczej. W związku z tym wszystkie podejmowane przez mnie czynności, w tym także odwołanie ze stanowiska Zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa Pani Doroty Skrzyniarz, mieściły się i mieszczą w granicach kompetencji przekazanych art. 28g ust.1 pkt 1ustawy o samorządzie gminnym.

Odniesiono się również do mojego członkostwa (przed laty) w Radzie Nadzorczej klubu MKS Tarnovia. W ocenie organu nadzoru członkostwo to nie stanowiło przeszkody w powołaniu mnie na stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa, gdyż cyt: „Bycie członkiem rady nadzorczej stowarzyszenia, w tym funkcjonującego w formie stowarzyszenia kultury fizycznej o charakterze organizacji pożytku publicznego, nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej lub zarządzania taką działalnością, szczególnie z racji funkcji nadzorczych, kierunkowych jakie ten organ spełnia”. Upływ czasu nie ma dla takiej oceny żadnego wpływu, wbrew temu co twierdzi radny w swoich odpowiedziach.

Kolejna kwestia dotyczy bezpośredniej podległości służbowej dyrektora Kancelarii Rady Miejskiej mojej żony. Radny twierdzi bowiem, że to ja jestem jej bezpośrednim przełożonym i nadzoruję jej pracę, natomiast zarówno poprzedni, jak i obowiązujący od dnia 1 lutego 2014 roku Regulamin Organizacyjny Urzędu Miasta Tarnowa potwierdzają, że Kancelaria Rady Miejskiej, w tym jej dyrektor, jest nadzorowana bezpośrednio przez Sekretarza Miasta. Wojewoda w swoim stanowisku potwierdził, że przepis art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych nie został naruszony.

W związku z tym, podkreślam raz jeszcze, że organ nadzoru nie znalazł podstaw do wprowadzenia działań nadzorczych w trybie przepisów ustawy o samorządzie gminnym, co oznacza, że podejmowane przeze mnie jako Zastępcę Prezydenta Miasta Tarnowa działania są zgodne z obowiązującym prawem.

zastępca prezydenta

Henryk Słomka - Narożański

 

09.02.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |