Tarnowski zjazd legionistów
W dniach 8 i 9 sierpnia 1931 roku odbywał się w Tarnowie X Ogólnopolski Zjazd Legionistów Polskich, w którym wzięło udział około 10 tysięcy uczestników. Byli w tym gronie m.in. prezydent Ignacy Mościcki, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz liczna grupa generałów i wyższych oficerów.

 

30 maja 1918 roku powołano do życia Związek Legionistów Polskich, organizacją skupiająca żołnierzy Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Pierwszym Komendantem wybrano Edwarda Rydza-Śmigłego.

W latach 1922 – 1931 coroczne Zjazdy Legionistów odbywały się kolejno w Krakowie, Lwowie, Lublinie, Warszawie, Kielcach, Kaliszu, Wilnie, Nowym Sączu i w Tarnowie.

Decyzja w sprawie zwołania X Zjazdu ZLP w Tarnowie zapadła 2 czerwca 1931 roku. Jednym z argumentów przemawiających na rzecz Tarnowa było uczczenie poległych pod Łowczówkiem, innym złożenie w Grobie Nieznanego Żołnierza ziemi z grobów Stanisława Kaszubskiego „Króla”, powieszonego przez Rosjan w Pilznie w 1915 roku i poległego pod Łowczówkiem Kazimierza Bojarskiego „Kuby”.

Przygotowania do zjazdu rozpoczął tarnowski oddział Związku, kierowany przez Franciszka Kruszynę, we współpracy z władzami miasta. Powołano Komitet Wykonawczy, którego prezesem został Franciszek Kruszyna, a wiceprezesami książę Roman Sanguszko, starosta Skwarczyński, komisarz rządowy Adam Marszałkowicz, prezes sądu Parylewicz, dyrektor PFZA Eugeniusz Kwiatkowski i pułkownik Myszkowski.

Do końca czerwca 1931 roku gotowy był program zjazdu, w którym znalazły się m.in. nabożeństwa żałobne w katedrze i synagodze, uroczystości na Starym Cmentarzu, wizyta w Łowczówku, Pilźnie i Zakliczynie, defilada ulicami miasta oraz zwiedzanie Tarnowa i Mościc.

Biura informacyjne i kwaterunkowe zorganizowano na dworcu kolejowym, autobusowym oraz przy placu Sobieskiego.

 

Sam zjazd odbył się w sobotę i niedzielę, 8 i 9 sierpnia 1931 roku. Mimo wcześniejszych deklaracji nie przybył do Tarnowa Józef Piłsudski, nieobecny był również premier Aleksander Prystor – rząd reprezentował wiceminister Stefan Starzyński. Po raz pierwszy na legionową uroczystość przybył natomiast prezydent Ignacy Mościcki. Obecni byli także marszałkowie Sejmu (Kazimierz Świtalski) i Senatu (Władysław Raczkiewicz). W zjeździe wzięła również udział delegacja z Budapesztu.

8 sierpnia po nabożeństwach żałobnych odbyła się uroczystość w kwaterze zasłużonych na Starym Cmentarzu, a po południu wyjazd specjalnym pociągiem na cmentarz do Łowczówka oraz do Mościc, w celu zwiedzenia Państwowej Fabryki Związków Azotowych. Wieczorem na ulicach miasta koncertowały orkiestry dęte.

 

Drugiego dnia, w niedzielę, odbyła się msza polowa na stadionie „Tarnovii”. Żydzi mieli o tej samej porze własne nabożeństwo w synagodze, a dla nabożeństwo ewangelików odprawione zostało na terenie koszar. Później do zebranych już wspólnie na stadionie „Tarnovii” legionistów przemówili podczas oficjalnych uroczystości pułkownik Walery Sławek, Stefan Starzyński i generał Gustaw Orlicz-Dreszer.

Jednak punktem centralnym drugiego dnia zjazdu stało się złożenie ziemi z grobów żołnierskich w Pomniku Nieznanego Żołnierza przy ulicy Piłsudskiego. Po defiladzie legionistów, o godzinie 12.00 w symbolicznej lampie oliwnej wieńczącej pomnik, umieszczono trzy metalowe pojemniki. Zawierały ziemię z cmentarza w Łowczówku, z grobu poległego pod Łowczówkiem i pochowanego z Zakliczynie kapitana „Kuby” Bojarskiego oraz z grobu spoczywającego w Pilznie porucznika Kaszubskiego.

Ostatnim punktem tarnowskiego zjazdu był raut w salach Kasyna Miejskiego.

 

W kolejnych latach podobne zjazdy odbywały się w Gdyni, Warszawie i Krakowie. Ostatni, XV Zjazd Legionistów, odbył się w dniach 5-6 sierpnia 1939 roku w Krakowie.

14.02.2014
Komentarze:
Sonu: 14.12.2015
Rating I was never sold on the idea of the Roku box. Now that I own one, I love it and want more for other rooms in our house. For us, setup was extremely spilme. Plug in, find wireless network, load up. Nothing more. If you have a netflix account, there is no reason why you shouldnt own a Roku box.
RizkiFahrezy: 23.12.2017
Thanks for the information, very useful I am very glad to have gotten very useful information best regards and thanks obat kencing nanah obat tipes obat herbal tetanus obat penghilang kudis obat nyeri panggul obat kaligata obat herbal eksim
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |