ZUS może umorzyć

 Wkrótce upłynie termin opłacenia należności niepodlegających umorzeniu dla tych osób, które w pierwszym kwartale ubiegłego roku roku otrzymały z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzję określającą warunki umorzenia należności na podstawie ustawy abolicyjnej. Ci, którzy wciąż nie są w stanie uregulować zobowiązań, mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o rozłożenie płatności na raty.

 

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wkrótce upłynie 12 miesięczny termin opłacenia należności niepodlegających umorzeniu dla osób, które w pierwszym kwartale 2013 roku otrzymały z ZUS decyzję określającą warunki umorzenia należności na podstawie ustawy abolicyjnej. Ustawa abolicyjna to ustawa z dnia 9 listopada 2012 roku o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą. Ustawa zakłada możliwość umorzenia nieopłaconych wyłącznie za siebie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe wraz z odsetkami za zwłokę, opłatami dodatkowymi, opłatami prolongacyjnymi, koszami upomnienia i kosztami egzekucyjnymi, za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku.

Osoby, które nie są w stanie uregulować należności niepodlegających umorzeniu na podstawie przepisów ustawy abolicyjnej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o rozłożenie ich na raty. Co ważne, umowa z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych o rozłożenie na raty należności z tytułu składek musi zostać zawarta przed upływem 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek. Tylko podpisanie umowy z ZUS, a nie złożenie samego wniosku o rozłożenie na raty daje możliwość umorzenia należności. W takim przypadku decyzja o umorzeniu zapadnie po uregulowaniu należności objętych umową. Niedotrzymanie terminów określonych ustawą abolicyjną oznacza decyzję odmowną w sprawie umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek. W takim przypadku płatnik może wystąpić ponownie z wnioskiem o umorzenie należności na podstawie ustawy abolicyjnej, jednakże nie później niż do 15 stycznia 2015 roku.

Ustawa abolicyjna obowiązuje w okresie od 15 stycznia 2013 roku do 15 stycznia 2015 roku i obejmuje osoby podlegające obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku. Ponadto ustawodawca możliwością umorzenia należności na podstawie przepisów tej ustawy objął również spadkobierców oraz osoby trzecie, wobec których Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności za zadłużenie. Wniosek o umorzenie należności należy złożyć w ciągu 24 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy, to znaczy do dnia 15 stycznia 2015 roku włącznie.  W przypadku gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda decyzję o odpowiedzialności osoby trzeciej lub spadkobiercy za zadłużenie z tytułu składek, decyzję określającą wysokość zadłużenia lub decyzję o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym  po dniu wejścia w życie ustawy abolicyjnej, wniosek o umorzenie należności można złożyć w terminie  12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się tej decyzji, chyba że 24 miesięczny termin określony w ustawie jest dłuższy.

25.03.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |