Szanowny Panie Prezydencie

 „Drogi Aleksandrze” – tak do młodego mieszkańca Porąbki Uszewskiej zwrócił się Lech Wałęsa, gratulując piątoklasiście odwagi i nieustępliwości w działaniu. Pretekstem do kontaktu z przywódcą „Solidarności” i byłym prezydentem stało się... zadanie domowe.

 

Wszystko zaczęło się od wystawy „Stan wojenny w Polsce” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja, staraniem nauczycieli, trafiła do Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej. Prezentowane dokumenty i fotografie stały się pretekstem do rozmowy na temat tamtych wydarzeń, a jej kontynuacją miało być zadanie domowe - wywiady przeprowadzone przez uczniów z członkami rodzin i wspomnienia o ich doświadczeniach z tamtego okresu.
Aleksander Gurgul, uczeń klasy piątej poszedł o krok dalej, decydując się, przy wsparciu rodziców, zasięgnąć informacji u źródła czyli u… Lecha Wałęsy. Kontakt z instytutem  imienia byłego prezydenta zaowocował nieoczekiwanie korespondencyjnym wywiadem z przywódcą „Solidarności”, traktującym już nie tylko o samym stanie wojennym, ale o okolicznościach powstania i działalności „Solidarności”. Lech Wałęsa przypomina w wywiadzie m.in., że autorem nazwy „Solidarność” był Krzysztof Wyszkowski, a powodem strajku w stoczni Gdańskiej było zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz. Były prezydent nie stroni od wątków osobistych. - Z Danusią mieliśmy bardzo trudno na początku małżeństwa. Szybko pojawiły się dzieci a warunki mieszkaniowe jakie mieliśmy były dalekie od satysfakcjonujących. Ja często byłem wyrzucany z pracy za działalność opozycyjną. Czasem było tak, że musieliśmy sprzedać jakieś domowe rzeczy, żeby mieć na jedzenie. Dużo pomagali nam wtedy nasi przyjaciele. Raz ktoś przyniósł parę złotych, innym razem kawałek chleba czy słoik zupy – opisuje Lech Wałęsa. Wracając do oceny decyzji sprzed lat przyznaje, że z dzisiejszą wiedzą gros spraw można byłoby inaczej poprowadzić, ale podsumowując minione lata, ocenia je pozytywnie.

Na zakończenie wywiadu Lech Wałęsa „Drogiemu Aleksandrowi” pogratulował odwagi i nieustępliwości w działaniu, życząc jednocześnie sukcesów w nauce.

09.04.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |