Rozdzielono kolejne fundusze

 Lokalna Grupa Działania „Kwartet na Przedgórzu”, zrzeszająca gminy Borzęcin, Brzesko, Dębno i Radłów zakończyła kolejne nabory wniosków o przyznanie dofinansowania. Wpłynęło 14 wniosków, rozdzielono kwotę ponad 750 tysięcy złotych.

 

Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu” rozdzieliło kolejną pulę funduszy unijnych na projekty realizowane na obszarze czterech gmin: Borzęcina, Brzeska, Dębna i Radłowa.

Rada Stowarzyszenia miała do dyspozycji niewiele ponad 750 tysięcy złotych. Z tego na „Odnowę i rozwój wsi”, przeznaczono przeszło 427 tysięcy złotych, 70 tysięcy na „Małe projekty”, blisko 251 tysięcy złotych na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” oraz ponad 105 tysięcy na „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.

Od 2009 roku za pośrednictwem „Kwartetu” złożono ponad 200 wniosków na realizację projektów o wartości około 14 mln zł. Lokalna Grupa Działania z Warysia jako jedna z sześciu działających w Małopolsce została wybrana do realizacji dodatkowych zadań, na które beneficjenci mogli przygotować projekty na kwotę blisko czterech milionów złotych. - To był bonus, z którego w znaczącej większości skorzystali wnioskodawcy w naborze przeprowadzonym na przełomie października i listopada ubiegłego roku. Wówczas wybrano do finansowania 30 projektów o tematyce historycznej, które wpisują się w tworzony na naszym obszarze „Szlak historii ludzi, miejsc i wydarzeń” – mówi prezes LGD Piotr Kania.

W kwietniowych naborach wpłynęło 14 wniosków. W ramach działania „Małe projekty” złożono dziewięć wniosków o wartości ponad trzykrotnie przekraczającej limit dostępnych środków. - Przekroczenia dotyczą także projektów z „Odnowy” – złożono trzy wnioski oraz „Tworzenia mikroprzedsiębiorstw”, na które złożono dwa wnioski – wylicza prezes „Kwartetu”. - Jedynie w ramach „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” nie złożono żadnego wniosku, co może nieco dziwić, gdyż we wcześniejszych naborach z pomocy skorzystało kilkunastu rolników. Za pozyskane pieniądze modernizowali oni swoje gospodarstwa, kupowali specjalistyczne maszyny, przebranżawiali swą dotychczasową działalność rolniczą, m.in. w kierunku agroturystyki.

Władze stowarzyszenia mają nadzieję, że po konsultacji z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego możliwe będzie przeprowadzenie jeszcze jednego nabor uwniosków, w ramach funduszy zakontraktowanych na lata 2007-2013. Następna okazja pojawi się zapewne dopiero w przyszłym roku i obejmować będzie już pieniądze przeznaczone na lata 2014-2020.

19.04.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |