Nowe kwiaty, drzewa, kosze na śmieci to elementy wiosennych porządków na tarnowskich ulicach, placach i w parkach. Kontrolowane i remontowane są w miarę potrzeb także place zabaw, a na przełomie kwietnia i maja uruchomione mają zostać tarnowskie fontanny.
Z nadejściem wiosny rozpoczął się także czas sprzątania Tarnowa. Miejskie służby i wyłonione w przetargach firmy rozpoczęły prace porządkowe i przeglądy miejskiej infrastruktury. Systematycznie usuwane są dzikie wysypiska śmieci, grabione trawniki i zieleńce, trwają nasadzenia drzew.
Nowe kwiaty pojawia się jeszcze w kwietniu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejne nasadzenia rozpoczną się po 15 maja. Tarnowskie parki, skwery i ulice przyozdobi ponad 45 tysięcy kwiatów. Utrzymaniem miejskich terenów zielonych zajmują się firmy Dom-Mat, Dozorbud i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.
– Warto także zadbać o utrzymanie prywatnych trawników. Wszystkie odpady zielone z terenów posesji można za darmo oddać na wysypisku śmieci przy ul. Cmentarnej. Palenie ognisk i traw jest kategorycznie zabronione – przypomina Stefan Piotrowski, zastępca dyrektora Wydziału Usług Ogólnomiejskich.
W tym roku zakupionych zostanie ponad 30 nowych betonowych koszy na śmieci. Zostaną ustawione na najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców terenach zielonych. Większość z nich zastąpi stare i zużyte kosze metalowe.
Na przełomie kwietnia i maja zostaną uruchomione miejskie fontanny. Ich bieżącym utrzymaniem zajmie się firma „Hortar”. Pod swoją opieką ma staw wokół Mauzoleum gen. Józefa Bema oraz fontanny w Parku Strzeleckim, na ulicy Mickiewicza, skwerze im. ks. J. Popiełuszki, Rynku, ulicy Wałowej i placu Sienkiewicza. W zakres jej obowiązków wchodzą m.in. kontrola czystości wody i sprawności technicznej urządzeń.
Prace remontowe na miejskich placach zabaw prowadzi Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Prace polegają m.in. na drobnych naprawach i konserwacji urządzeń zabawowych, wymianie zniszczonych lub zużytych elementów, uzupełnianiu piasku pod wyznaczone strefy bezpieczeństwa, a także koszeniu trawy, zamiataniu alejek, usuwaniu zaśmieceń czy opróżnianiu koszy.
W kwietniu we wszystkich piaskownicach został wymieniony piasek i wymienione zniszczone elementy drewniane w urządzeniach. W planach na najbliższy okres jest malowanie wymagających tego urządzeń zabawowych. Jak zapewnia magistrat, place zabaw są regularnie kontrolowane. Raz w tygodniu, a na najczęściej odwiedzanych placach dwa, trzy razy na tydzień, pojawia się pracownik Urzędu Miasta, który sprawdza m.in. czystość oraz stan techniczny i zużycie urządzeń. – Takie kontrole prowadzimy we własnym zakresie. Natomiast raz na rok sprawdza je osoba ze specjalnymi uprawnieniami, a raz na pięć lat Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego – mówi Stefan Piotrowski.
Za utrzymanie czystości na tarnowskich ulicach odpowiadają Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz firma Trans-Formers Karpatia.
W zakres obowiązków firm wchodzą m.in. oczyszczanie jezdni, zbiórka nieczystości z poboczy, rowów, żywopłotów i zieleńców w pasie drogowym, prace interwencyjne i zabezpieczenie pasa drogowego, w tym likwidacja zagrożeń w ruchu drogowym (np. katastrofy, zanieczyszczenia spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi, wypadki drogowe itp.), oczyszczanie studzienek kanalizacyjnych oraz usuwanie martwych zwierząt.