Biskup Lechowicz w ojczyźnie papieża

 Biskup Wiesław Lechowicz na zaproszenie rektora Polskiej Misji Katolickiej odbył wizytę w Argentynie. W kraju tym żyje około 200 tysięcy obywateli polskiego pochodzenia. Do prowadzonej przez siostry zakonne polskiej szkoły w Buenos Aires uczęszcza około 300 dzieci.

 

Spotkania z mieszkańcami polskiego pochodzenia, osobami duchownymi i zakonnymi oraz wspólna modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II wypełniły program pobytu biskupa Wiesława Lechowicza w Argentynie.

Wizyta odbyła się na zaproszenie o. Jerzego Twaróga, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie. - Wizytę rozpocząłem od celebry mszy świętej dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła oraz za opiekę Królowej Polski nad Polakami żyjącymi w Argentynie. Eucharystia miała miejsce na dziedzińcu klasztornym w Martin Coronado, przy pomniku Jana Pawła II i w obecności jego relikwii. Zebrało się kilkaset osób, między innymi ambasador RP Jacek Bazański z żoną, skauci, pracownicy i uczniowie polskiej szkoły sobotniej prowadzonej przy klasztorze. Następnego dnia przewodniczyłem mszy świętej w Buenos Aires, w kościele, gdzie od kilkudziesięciu lat pracuje polski werbista, ks. Javier Solecki. W tym samym dniu odwiedziłem polskie siostry zmartwychwstanki, które prowadzą w stolicy Argentyny szkołę im. Maksymiliana Kolbego, do której uczęszcza ponad 300 uczniów –  opowiada biskup.

Szacuje się, że w Argentynie żyje około 200 tysięcy obywateli polskiego pochodzenia, a ponieważ ostatnia „fala” polskich imigrantów pojawiła się po zakończeniu II wojny światowej, dlatego charakter Polonii w Argentynie znacznie różni się od tej na półkuli północnej. Większość polonijnych rodzin jest nieźle jest sytuowana, a niektórzy wręcz należą do miejscowej elity, radząc sobie doskonale w prowadzeniu rodzinnych przedsiębiorstw czy firm. - W Azara i Wanda celebrowałem msze święte z udziałem licznych wiernych pochodzenia polskiego. W pierwszej z tych miejscowości liturgia miała miejsce przy pomniku Jana Pawła oraz domu starców, który też nosi imię świętego Polaka – papieża. Dom ten poświęciłem z nadzieją, że wkrótce zostanie oddany do użytku. W jednym i drugim miejscu obecna była grupa młodzieży miejscowej i z Apostoles w polskich strojach regionalnych – opowiada bp Lechowicz. – W Wandzie znajduje się również Muzeum Polskie oraz szkoła, w której chętne dzieci uczą się języka polskiego. Obraz Kościoła i duszpasterstwa w Argentynie jest tak zróżnicowany jak sytuacja bytowa i materialna jej obywateli. Co do osób i rodzin polskiego pochodzenia – w dalszym ciągu Kościół pozostaje głównym ośrodkiem integrującym.

24.05.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |