Od szkół do seniorów

 W tegorocznym budżecie obywatelskim, zwanym już - nie bez powodu - „oświatowym”, swoje miejsce znalazł także projekt utworzenia czterech Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej. Na Centra tarnowianie oddali ponad 1000 głosów.

 

Ponad 1000 głosów oddali tarnowianie w ramach budżetu Obywatelskiego na utworzenie czterech Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej. Projekt to inicjatywa organizacji działających na terenie miasta na rzecz osób starszych: Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA, Stowarzyszenia „Senior na Czasie" oraz Stowarzyszenia „Medycyna Polska”. – Mimo brzydkiej pogody jestem szczęśliwy, że nasz projekt zyskał uznanie mieszkańców miasta. Na rzecz seniorów działamy już od wielu lat i nie czekamy z tym wyłącznie na pieniądze publiczne. Środki z budżetu obywatelskiego będą jednak bardzo przydatnym „zastrzykiem” dla naszych dalszych poczynań - mówił 30 czerwca podczas konferencji prasowej Andrzej Witek, Prezes Stowarzyszenia „Medycyna Polska”.

Docelowo Centra swoim zasięgiem mają obejmować całe miasto, tak by każdy senior miał blisko. Pieniądze z budżetu miasta w wysokości 300 tysięcy złotych pozwolą utworzyć cztery Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej: przy ulicy Mościckiego, Długiej, Zbylitowskiej i Pułaskiego. Mają to być miejsca, gdzie codziennie, przy kawie czy herbacie seniorzy będą mogli podyskutować, dowiedzieć się co nieco o zdrowiu, poćwiczyć czy porozmawiać o hobby.

W każdym MCAS organizowane mają być różnorodne, bezpłatne formy aktywizacji - fitness, Nordic Walking, wykłady z zakresu profilaktyki zdrowia, zajęcia usprawniające z fizjoterapeutą, spotkania z „ciekawymi ludźmi”. Planowane są także kursy komputerowe i nauka języka angielskiego. Ponadto każde Centrum będzie pełniło funkcję punktu informacyjnego, gdzie seniorzy będą mogli uzyskać informację o tym, w jakich projektach, warsztatach, kursach, imprezach czy wydarzeniach mogą wziąć udział. - To nie będą miejsca tylko dla jednej grupy. W założeniu Centra mają być miejscami spotkań międzypokoleniowych – dodaje Andrzej Witek.

Centra będą współpracować z funkcjonującymi już w mieście Klubami Seniora, Uniwersytetami Trzeciego  Wieku i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz seniorów, aby również wspólnie tworzyć nowatorskie projekty i  przedsięwzięcia. – Jest to koalicja organizacji prosenioralnych. Pozytywne jest to, że nie postrzegamy się jako konkurencja, ale jako partnerzy którzy bazują na wzajemnych doświadczeniach – mówi Kuba Słowik ze Stowarzyszenia „Senior na czasie”.

Od lat, nie tylko w Tarnowie, obserwuje się proces starzenia się mieszkańców. Według informacji z Banku Danych Regionalnych, osoby powyżej 60 lat w powiecie tarnowskim to aż 33% mieszkańców, a w samym mieście 27%. – Seniorzy są świetnie zorganizowaną grupą i bardzo chętnie angażują się we wszystkie działania w bardzo różnych obszarach. Ich wiedzę i doświadczenie planujemy wykorzystać także przy organizacji Światowych Dni Młodzieży – mówi Grzegorz Sudoł, dyrektor Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA.

30.06.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |