Beztroski pobyt, trudny powrót

 Wzruszającym występem pożegnała ukraińska młodzież Polskę i Tarnów po dwutygodniowym pobycie w ramach programu „A źródło wciąż bije – autentyczne korzenie polskości”. Pobycie tym cenniejszym, że pozwolił dzieciom choć na chwilę zapomnieć o coraz bardziej niespokojnej codzienności.

 

- Dziękuję za ten pobyt, który pozwolił dzieciom odpocząć przede wszystkim psychicznie. Sporo z nich to dzieci tych, którzy trwali na Majdanie, a teraz walczą na wschodzie Ukrainy. Odpoczynek był im bardzo potrzebny – mówił Vitali Maksymow, Konsul Generalny Ukrainy, podczas spotkania kończącego pobyt w Tarnowie grupy 45 dzieci i młodzieży z polskich rodzin na Ukrainie. Kolonie zorganizowało Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie wraz z Tarnowską Fundacją Dobrosąsiedzkiej Współpracy. Obie instytucje rokrocznie w okresie wakacji organizują kolonie letnie dla dzieci oraz wymiany międzynarodowe.

Głównym celem przyświecającym organizacji tego typu wypoczynku jest poznawanie i utrwalanie tożsamości narodowej przekazanej przez starsze pokolenia rodzinne oraz pogłębianie znajomości historii, kultury i tradycji narodu polskiego. Pobyty dzieci to także forma kształtowania więzi z Polską oraz nawiązywania kontaktów indywidualnych i grupowych z polskimi rówieśnikami.

Pobyt ukraińskich dzieci w Tarnowie zorganizowany został w ten sposób, aby połączyć naukę z zabawą i z tym, co zwykle dzieci robią na koloniach. Była więc nauka języka angielskiego i obsługi komputera, przeprowadzone zostały warsztaty oraz program socjoterapeutyczny wspierający szeroko pojętą profilaktykę w zakresie przeciwdziałania przemocy, zawierający elementy edukacji, turystyki, ekologii i wychowania patriotycznego. Ale nie zabrakło też zajęć sportowych zwieńczonych Dniem Sportu, z całą masą rozgrywek i zawodów w wielu konkurencjach, których zwycięzcy wiozą teraz do domów dyplomy i nagrody. Dzieci wyruszyły także poza Tarnów – do Zakopanego, Krakowa i Ciężkowic, a na zakończenie pobytu zwiedzą jeszcze kopalnię soli w Wieliczce.

Pobyt w Polsce stał się okazją do doskonalenia języka polskiego, a o tym, jak pięknie ukraińska młodzież się nim posługuje, można było się przekonać podczas pożegnalnych występów artystycznych. Rekrutację uczestników kolonii przeprowadził Dom Polski na Ukrainie i Szkoła w Białej Cerkwi. Dla większości dzieci był to pierwszy, i możliwe, że jedyny pobyt w ojczyźnie przodków. Przyjeżdżające na kolonie dzieci pochodzą z rodzin o niskim statusie materialnym. Gdyby nie pomoc, rodziców nie byłoby stać na zorganizowanie pociechom wakacyjnego wypoczynku nie tylko w Polsce, ale i a Ukrainie.

Tegoroczny projekt przebiegał pod hasłem  „A źródło wciąż bije – autentyczne korzenie polskości” . Polskości i Polsce w dużej części poświęcony był też występ, który dzieci przygotowały na pożegnanie, recytując i śpiewając trochę zapomniane już u nas teksty. Pochwaliły się także swoimi umiejętnościami gimnastycznymi i akrobatycznymi oraz talentem muzycznym i tanecznym. Od organizatorów, przyjaciół i urzędu miasta otrzymały w zamian kilka paczek książek, upominki i słodycze, a Jan Hućko, kierownik Centrum Obsługi Urzędu Miasta Tarnowa przekazał ufundowany przez siebie krakowski strój ludowy.

 

 

24.07.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |