Chwila dla serca

 29 i 30 lipca, na parkingu sklepu Kaufland w Tarnowie, w specjalnie przystosowanym busie będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz zbadać wiek serca. Tarnów jest dwunastym z czterdziestu czterech miast, które w ramach „Ciśnienie na życie” akcji odwiedzi bus.

 

Organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” po raz kolejny wysyłają w Polskę swoje mobilne centrum badań. Przez dwa dni, 29 i 30 lipca w godzinach 10.00 do 18.00 na parkingu sklepu Kaufland przy ulicy Lwowskiej w Tarnowie, w specjalnie przystosowanym busie  fachowa ekipa pielęgniarek wykonywała będzie wszystkim chętnym pomiary ciśnienia krwi i wieku serca.

Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość jest taka, że wiek serca można obniżyć przez zmianę diety i stylu życia, oraz regularną kontrolę i ewentualne leczenie nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy hipercholesterolemii. Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna natomiast mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wszelkie odchylenia od tych wskaźników wymagają konsultacji z lekarzem.

Mieszkańcy Tarnowa będą mogli więc sprawdzić, czy problem nadciśnienia tętniczego dotyczy także ich. - Dzięki kolejnemu etapowi ogólnopolskiej społecznej kampanii, podczas którego umożliwiamy wykonanie bezpłatnych badań w podróżującym po kraju busie „Ciśnienie na życie”, dotrzemy nie tylko do wielkich aglomeracji, ale również do mniejszych miast  i wsi. Zapraszamy do rozmowy o sercu i profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, do oceny ryzyka zachorowania, ale także do pomiarów ciśnienia te osoby, które na co dzień nie poświęcają wiele czasu na profilaktykę chorób układu krwionośnego. A to przecież regularne  pomiary ciśnienia tętniczego krwi są podstawą wczesnego rozpoznania oraz prawidłowego i skutecznego leczenia nadciśnienia tętniczego, a także  szansą uniknięcia zagrażających życiu powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca – mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

28.07.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |