W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy etap realizowanego przez samorząd powiatu tarnowskiego projektu „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli - drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów szkół powiatu tarnowskiego”. To największy tego typu projekt realizowany obecnie w kraju. Jego koszt wynosi przeszło 4,3 mln złotych.
20 sierpnia w tarnowskiej delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy rok realizacji projektu „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli - drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów szkół powiatu tarnowskiego”.
Celem projektu jest poprawa jakości funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie tarnowskim, poprzez wdrożenie kompleksowych planów wspomagania szkół i przedszkoli.
Projekt realizowany jest przez samorząd powiatu od sierpnia 2013 roku, a zakończy się w czerwcu roku 2015. Uczestniczy w nim 155 placówek - przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych funkcjonujących na terenie 16 gmin powiatu tarnowskiego.
To nie tylko największy projekt edukacyjny w piętnastoletniej historii powiatu, ale także największy tego typu projekt realizowany obecnie w Polsce. Na kompleksową pomoc dla szkół i nauczycieli starostwo tarnowskie pozyskało ponad 4,3 mln złotych z funduszy unijnych, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. – Konferencja podsumowuje pierwszą połowę realizacji programu – mówi starosta Roman Łucarz. – Dla nas bardzo ważne jest, że nie musieliśmy angażować funduszy z własnego budżetu. Zatrudnionych zostało 20 Szkolnych Organizatorów Rozwoju Edukacji, którzy wspólnie z dyrektorami i pracownikami placówek oświatowych dokonali diagnozy potrzeb szkół i przygotowali ofertę doskonalenia nauczycieli. W pierwszym roku w projekcie uczestniczyło ponad dwa tysiące nauczycieli.