Sejmowa komisja odwiedziła Tarnów

 Przemysł obronny potrzebuje planów wieloletnich i przyspieszenia w zakresie nadawania produktom statusu istotnych dla bezpieczeństwa państwa. Ważne jest także, by otworzyć branży możliwość korzystania z funduszy Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Takie wnioski padły podczas wizyty członków sejmowej Komisji Obrony Narodowej w Zakładach Mechanicznych Tarnów.

 

W związku z zakończeniem pierwszego etapu tworzenia nowego Centrum Badawczo – Rozwojowego Zakłady Mechaniczne w Tarnowie odwiedzili 23 września posłowie, samorządowcy oraz partnerzy firmy i władze związkowe.

Goście obejrzeli zmodernizowane Centrum Badawczo-Rozwojowe, które w tym roku kosztem blisko 25 milionów złotych zrealizuje 21 projektów dotyczących opracowania nowych, innowacyjnych wyrobów. To najnowocześniejsze biuro konstrukcyjne w polskim przemyśle obronnym, zajmuje się  projektowaniem, badaniem i wdrażaniem do produkcji seryjnej nowych produktów. Jednostka została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, aparaturę badawczo- pomiarową oraz centra obróbcze. Praca konstrukcyjna odbywa się we współpracy z sektorem naukowym. Wśród partnerów firmy są zarówno uczelnie wojskowe, jaki i renomowane uczelnie techniczne i ekonomiczne. Tarnowskie CBR jest jedyną w kraju inwestycją w obszar badań i rozwoju w przemyśle sektora obronnego, przeprowadzoną przy udziale dofinansowania ze środków unijnych. - Jestem pod wrażeniem tego, co tutaj zobaczyliśmy. Mam nadzieję, że część nakładów na modernizację sił zbrojnych trafi do Tarnowa. Polskie firmy posiadają myśl konstrukcyjną na światowym poziomie – powiedział po spotkaniu Stefan Niesiołowski, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej. - Musimy doprowadzić do sytuacji, w której zamówienia z polskiej armii będą umowami wieloletnimi. Tylko one dają firmie gwarancje rozwoju i czas na przygotowanie się do nowych zamówień. Przemysł obronny w związku z modernizacją armii może stać się kołem zamachowym gospodarki – dodał wiceprzewodniczący Komisji Stanisław Wziątek.

Utworzenie nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Zakładach Mechanicznych poprzedziła gruntowna restrukturyzacja spółki. Sporo uwagi poświęcono narzędziom informatycznym. Konstruktorzy w Tarnowie pracują na sprzęcie i oprogramowaniu nie różniącym się niczym od stosowanego w najbardziej zaawansowanych technologicznie firmach na świecie. W kolejnym etapie rozbudowy CBR - przewidzianym do połowy przyszłego roku - prace będą obejmowały modernizację budynku laboratorium, dostosowanie kilku hal do montażu nowych maszyn oraz stacji prób do prowadzenia badań. Zmodernizowanych zostanie prawie osiem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni nieruchomości.

Zakłady Mechaniczne Tarnów uczestniczą we wszystkich istotnych konsorcjach i programach modernizacyjnych polskiej armii. Firma systematycznie wprowadza innowacyjne technologie, dedykowane nie tylko dla przemysłu obronnego, ale też lotniczego.

23.09.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |