Dochody każdego samorządu zostały podzielone przez liczbę mieszkańców. W taki sposób powstało zestawienie najbogatszych samorządów w kategoriach: województw, powiatów, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych, mniejszych miast oraz gmin wiejskich. Jak wynika z rankingu w subregionie tarnowskim najbogatsza jest gmina Borzęcin, która w skali kraju uplasowała się na 180 pozycji.
Na najwyższym miejscu w subregionie tarnowskim obejmującym powiaty brzeski, dąbrowski i tarnowski oraz na piątym w kategorii gmin wiejskich w Małopolsce została sklasyfikowana gmina Borzęcin w Rankingu Zamożności Samorządów za rok 2013, opublikowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota.
Borzęcin z dochodem na mieszkańca w wysokości 2941,92 złotych wyprzedził nie tylko gminy wiejskie, ale również małe miasta i miasta powiatowe subregionu - Brzesko i Dąbrowę Tarnowską. Na drugim miejscu rankingu sklasyfikowano Czchów, a na trzecim Szczurową. Tuż za podium uplasowały się Ryglice. - Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Tradycyjnie pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje te mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak skok chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu: zamożność - wyjaśnia metodologię rankingu Paweł Swianiewicz, profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. - Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.
W bieżącej edycji Rankingu Najbogatszych Samorządów Gmina Borzęcin zajęła 180 miejsce w Polsce na 1571 notowanych gmin wiejskich. W pierwszej edycji Rankingu, w roku 2004 notowana była na 1119 miejscu w kraju, a w roku 2012 na miejscu 430.