Światowy Dzień Ofiar Wypadków i setna rocznica męczeńskiej śmierci

 Od 14 do 18 listopada trwają z w Zabawie koło Radłowa obchody stulecia męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny Kózkówny. 16 i 17 listopada odbędzie się natomiast w Zabawie i Tarnowie kolejna edycja Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków. Obchody organizuje Fundacja „Przejście” i Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie.


Od piątku, 14 listopada, trwają w Zabawie w gminie Radłów obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny Kózkówny.

Natomiast w niedzielę i poniedziałek odbędą się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków. Są one organizowane przez Fundację „Przejście” oraz Sanktuarium Karoliny Kózkówny w Zabawie. Organizatorów wspiera samorząd powiatu tarnowskiego.

Symbolem obchodów rocznicy śmierci błogosławionej Karoliny jest w tym roku grusza. - Chcieliśmy takim symbolicznym znakiem obchodów stulecia męczeńskiej śmierci Błogosławionej Karoliny uczynić gruszę. Sto grusz na stulecie śmierci Karoliny. To symbol dzieł związanych z błogosławioną Karoliną bo świętowanie jubileuszu nie jest tylko uroczystością poświęconą śmierci niewinnej, bohaterskiej dziewczyny, zamordowanej jako ofiara wojny – mówi ks. Zbigniew Szostak, Kustosz Sanktuarium w Zabawie. Sto grusz będzie rozdanych dla tych środowisk, które, pragną w cieniu Błogosławionej coś budować, tworzyć relacje. Tak jak było sto lat temu pod gruszą Karoliny. Grusza wymaga posadzenia, pielęgnacji i troski, tak jak wspomniane dzieła i w ogóle relacje międzyludzkie.

Obchodom towarzyszy także, w dniach od 15 do 23 listopada, Krajowa Wystawa Filatelistyczna pod tytułem „Ziemia świętych i błogosławionych". Wystawa prezentowana jest w hotelu w Zabawie, wstęp wolny.

16 listopada od godzinie 10.00 rozpocznie się akcja honorowego oddawania krwi w hotelu Zabawa, a na godzinę 17.00 zaplanowano koncert organowy.

16 i 17 listopada odbędzie się natomiast w Zabawie i Tarnowie kolejna edycja Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków. - Tegoroczne obchody Dnia Ofiar Wypadków obchodzone są pod hasłem „Dzieci, niewinne ofiary”. Chcemy zwrócić w ten sposób uwagę nie tylko na edukację dzieci i młodzieży w zakresie komunikacji i poruszania się, drogi z domu do szkoły i ze szkoły do domu, jak również w innych miejscach publicznych. Pragniemy przede wszystkim zwrócić uwagę kierowcom, że dzieci poruszają się po drogach i nie do końca kontrolują wszystkie swoje zachowania. I nie może być tak, iż przekraczane są dozwolone prędkości w terenie zabudowanym. A w naszym kraju jest to nagminnie łamane – mówi Mirosław Banach, wicestarosta tarnowski i prezes Fundacji Przejście. - Chcemy tym przesłaniem, a przede wszystkim konferencją w Starostwie zwrócić uwagę na konieczność zmian w Polsce, jeśli chodzi o ruch samochodów i szybkość w terenach zabudowanych. Z ostatnich badań, którymi dysponujemy wynika, że 98% samochodów na naszych drogach przekracza dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Generuje to dużą liczbę wypadków z udziałem pieszych, w tym, co chcemy szczególnie podkreślić, z udziałem dzieci

 

Program:

14 listopada, piątek

15.00 - Godzina Miłosierdzia. Modlitwa o nawrócenie sprawców zabójstw niewinnych ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych

16.00 - Wypominki i modlitwa różańcowa za ofiary przemocy i wypadków drogowych.

17.00 - Nowenna do bł. Karoliny

17.30 - Eucharystia

 

15 listopada, sobota

Pielgrzymka młodych

10.00 - Eucharystia pod przewodnictwem J. E. Ks. Abpa Józefa Kowalczyka

11.30 - Spotkanie z producentem i reżyserem filmu Karolina oraz obecnymi aktorami

13.00 - Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny

13.00 - Przedpremierowy pokaz filmu „Karolina” dla zaproszonych gości

14.30 - Poczęstunek

15.00 - Godzina Miłosierdzia i konferencja

16.00 - „Moje Westerplatte" godzina świadectwa - młodzi o przezwyciężaniu samego siebie

17.00 - Spotkanie integracyjne w zabawskiej stodole. Pokaz filmu „Aureola” i prezentacja form kultu bł. Karoliny na wybranych przykładach

 

16 listopada, niedziela

Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

9.30 - Wypominki – modlitwa za ofiary wypadków drogowych

10.30 - Eucharystia za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny pod przewodnictwem  abpa Zygmunta Zimowskiego

11.30 - „Stulecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny” – przesłanie z drogi męczeństwa w interpretacji poetyckiej zespołu Pod Gruszą

12.00 - Modlitwa przy pomniku Przejście i posadzenie drzewa pamięci

13.00 - Poczęstunek

15.00 - Godzina Miłosierdzia - modlitwa o łaskę przebaczenia i pojednania ofiar i sprawców

Wydarzenia towarzyszące:

10.00 - 14.00 - Akcja honorowego krwiodawstwa w Hotelu Zabawa

17.00 - Koncert organowy

 

17 listopada, poniedziałek

9.00 - Seminarium naukowe „Problemom edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży”. Sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Tarnowie

11.30 - Konferencja prasowa

12.30 - Program edukacyjny - Road Show. Kino „Marzenie” w Tarnowie

 

18 listopada, wtorek

Ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny

12.30 - Droga bł. Karoliny do świętości

13.00 - Eucharystia dla Pielgrzymów – Sanktuarium w Zabawie

14.00 - Audioprzewodnik – Dom bł. Karoliny

15.00 - Jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie i poświęcenie krzyża na miejscu meczeństwa - przewodniczy ks. bp Andrzej Jeż, rozważania prowadzi ks. Janusz Faltyn - RCS z Nowego Sącza.

17.30 - Uroczysta Eucharystia w setną rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża w Sanktuarium w Zabawie .

14.11.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |