„W tę noc wigilijną chłopcy nasi w okopach zaczęli śpiewać „Bóg się rodzi”… I oto z okopów rosyjskich Polacy, których dużo jest w dywizjach syberyjskich, podchwycili słowa pieśni i poszła w niebo z dwóch wrogich okopów” – tak Wigilię 1914 roku spędzoną w łowczowskich okopach wspominał Felicjan Sławoj Składkowski. 19 grudnia, 100 lat od tamtej świątecznej nocy, w Łowczówku znowu, tak jak wtedy, popłyną w niebo wspólne kolędy.
W bitwie pod Łowczówkiem w 1914 roku poległo 128 żołnierzy. Brygada dowodzona przez Kazimierza Sosnkowskiego przez trzy dni w trudnym lesistym terenie odpierała ataki przeważających sił rosyjskich, przeprowadzając jednocześnie skuteczne przeciwuderzenia i wypady i biorąc do niewoli w sumie 600 żołnierzy i 18 oficerów rosyjskich.
- Żołnierzom święta przyszło spędzić w okopach. Zaintonowano kolędy i pokazały się łzy na policzkach – zapisał kapelan Kosma Lenczewski. – Bo na wspomnienie rodzin, poległych naszych, niepewnej przyszłości Polski, trudno było nie płakać nawet żołnierzowi. Słowa kolędy podchwycili Polacy w rosyjskich mundurach po drugiej stronie frontu. W tej jednej chwili znowu byli razem.
Na Wigilię Żołnierską w stulecie bitwy pod Łowczówkiem zapraszają 19 grudnia o godzinie 15.00 Departament Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Wojewoda Małopolski, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Urząd Gminy Pleśna, Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Pleśnej oraz Fundacja Polonia Militaria.
Program uroczystości:
15.00 - cmentarz wojenny nr 171
- Apel Poległych, ceremonia złożenia wieńców
16.00 - teren obok cmentarza wojennego nr 171
– Rekonstrukcja bitwy pod Łowczówkiem
18.00 - hala sportowa w gimnazjum im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Pleśnej
– Spotkanie wigilijne żołnierzy Wojska Polskiego, podczas którego nastąpi przekazanie ognia betlejemskiego. Wystąpi chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego