Koalicja trzeźwościowa rośnie w siłę

 W Centrum Zdrowia Tuchów podsumowano efekty ubiegłorocznego programu leczenia uzależnień, realizowano przez placówkę wspólnie z ośmioma gminami powiatu tarnowskiego. W roku bieżącym grupa samorządów zaangażowanych w realizację programu może sie jeszcze powiększyć.

 

Poszerzyła się koalicja na rzecz wspierania osób uzależnionych od alkoholu w powiecie tarnowskim. W minionym roku przystąpiło do niej w sumie osiem samorządów. Na pomoc w leczeniu mieszkańców z własnego terenu zdecydowali się samorządowcy z Ciężkowic, Pleśnej, Rzepiennika Strzyżewskiego, Szerzyn, Tuchowa, Gromnika, Wierzchosławic i Wojnicza. Sesje terapeutyczne organizowane były zarówno w Tuchowie, jak i Wojniczu. Uczestniczący w nich pacjenci zostali skierowani na leczenie przez pracowników poszczególnych gminnych ośrodków pomocy społecznej lub członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Jak wynika z podsumowania pracy terapeutów Ośrodka Psychoterapii Centrum Zdrowia Tuchów w sumie zorganizowano prawie 320 sesji terapii indywidualnej i blisko 350 sesji terapii zbiorowej.

W trakcie trwania całego programu terapeutycznego, współpracujące z CZT gminy otrzymywały systematycznie sprawozdania. Natomiast wyznaczeni ze strony samorządów koordynatorzy programu byli w stałym kontakcie z realizatorami projektu w sprawach organizacyjnych, dotyczących udzielanych świadczeń.  Warto podkreślić, że celem działania terapeutów jest nie tylko leczenie uzależnienia, ale również poprawa jakości życia pacjentów oraz tak zwane włączenie społeczne. Chodzi o pomoc pacjentom w tym, by mogli powrócić do pełnienia ról w rodzinie oraz w środowisku zawodowym.

- W minionym roku zadziało się dużo dobrego. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu terapeutycznego, udzielającego wsparcia i pomocy osobom uzależnionym oraz członkom ich rodzin, skorzystało z pomocy bardzo wielu pacjentów. Wsparcie samorządów pozwala przyjmować praktycznie wszystkich pacjentów na bieżąco, bez kolejek oczekujących. Cieszymy się, że tak wielu samorządowców współpracujących już dwa lata z naszą poradnią widzi sens w  rozszerzaniu dostępności pomocy terapeutycznej dla zainteresowanych mieszkańców powiatu tarnowskiego. Nasze dotychczasowe doświadczenia, kontrakty NFZ oraz wsparcie gmin  pozwolą w bieżącym roku wprowadzić nowe rozwiązania i propozycje. Uzupełni to już istniejącą ofertę terapeutyczną dla osób uzależnionych o „ponadstandardowe programy” – zapewnia Joanna Burnat, kierownik Poradni Leczenia Uzależnień.

Niewykluczone, że grono samorządów, które zdecydują się na ten rodzaj terapii w roku bieżącym zostanie po raz kolejny poszerzone. Zaproszenia skierowano bowiem także do innych samorządów. W tej sprawie można się kontaktować z pracownikami Poradni Leczenia Uzależnień tel. 14 68 70 400.

Poradnia pomaga głównie chorym z problemem alkoholowym, ale wśród pacjentów są także uzależnieni od narkotyków. Nie brakuje także pacjentów borykających się z licznymi uzależnieniami behawioralnymi np. od Internetu czy od hazardu. Z terapii w placówce korzystają też członkowie rodzin osób uzależnionych.

 

 

10.01.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |