Zatroskanie czy cynizm?

 Utworzona przy DPS w Nowodworzu strzelnica, z której korzystają w ramach zajęć terapeutycznych pensjonariusze, wzbudza od jakiegoś czasu sporo kontrowersji. Zdania  na temat korzyści z takiej terapii są podzielone. Przeciwko strzelnicy ostro wystąpił Paweł Augustyn, radny powiatu tarnowskiego. Zarząd powiatu twierdzi natomiast, że zajęcia nie stwarzają wskazywanego zagrożenia dla nikogo. Teraz głos zabrali sami pensjonariusze.

 

Przebywający w Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu pacjenci z zaburzeniami psychicznymi, w ramach zajęć terapeutycznych korzystają, pod okiem instruktorów, z niedawno uruchomionej strzelnicy.

Zdaniem radnego powiatowego Pawła Augustyna, to igranie z ogniem i stwarzanie realnego zagrożenia, bo osoby z chorobami psychicznymi nie powinny mieć dostępu do żadnej broni. Na wniosek radnego sprawę postanowiły zbadać władze powiatu tarnowskiego, jako organu nadrzędnego nad DPS. Jacek Hudyma, członek zarządu powiatu, nie widzi jednak przeciwwskazań dla funkcjonowania strzelnicy, która powstała dzięki pracy także pensjonariuszy DPS. Ci ostatni sami teraz postanowili zabrać głos, protestując przeciwko wciąganiu ich w rozgrywki polityczne Pawła Augustyna, który – jak to określają – chce odebrać należne im prawa i ludzka godność. - Odmawianie nam podstawowych praw, zagwarantowanych przez Konstytucję RP czy Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych, nazywanie nas osobami upośledzonymi, atak na osoby, które realnie i bezinteresownie poświęcają swój czas i energię celem zapewnienia godziwych warunków rehabilitacji społecznej, stygmatyzowanie nas i straszenie naszymi osobami mieszkańców środowiska lokalnego  - czy to jest postawa godna radnego naszego powiatu? Bez najmniejszego powodu, pod cyniczną przykrywką obawy o zdrowie i życie społeczności lokalnej pan radny usiłuje naszym kosztem rozgrywać swoje polityczne animozje – piszą pensjonariusze DPS w liście skierowanym do Pawła Smolenia, Przewodniczącego Rady Powiatu.

Mieszkańcy DPS w Nowodworzu przypominają, że miejsce do strzelania rekreacyjnego powstało dzięki ich społecznej pracy, a na jego budowę - wbrew rozpowszechnianym kłamstwom - nie dostali żadnych środków finansowych od Zarządu Powiatu Tarnowskiego. Pieniądze na zakup sprzętu sportowego kierownictwo placówki pozyskało z funduszy zewnętrznych w ramach realizacji projektu „Strzał w dziesiątkę – drużyna strzelecka osób niepełnosprawnych STRZELEC”.

Biorący udział w zajęciach strzeleckich domagają się od Pawła Augustyna przeprosin za pośrednictwem lokalnych mediów. Jednocześnie poinformowali, że sprawę odbierania im podstawowych praw i cynicznej stygmatyzacji ze względu na niepełnosprawność zgłosili do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

21.01.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |