Małopolanie zadowoleni

 Prawie dwóm trzecim mieszkańców żyje się w Małopolsce bardzo dobrze lub raczej dobrze. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu przygotowanego na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku w Krakowie i pięciu subregionach województwa.

 

Ukazał się raport Małopolskiego Obserwatorium Polityki Rozwoju z badania opinii mieszkańców Małopolski na temat jakości życia. Pod koniec ubiegłego roku przez miesiąc o opinię zapytano prawie trzy tysiące mieszkańców Krakowa oraz pięciu subregionów województwa.

Respondenci odpowiadali na 24 pytania z zakresu postrzegania i utożsamiania się z Małopolską i działaniami władz województwa, ochroną środowiska, ofertą kulturalną, wolontariatem oraz aktywnością obywatelską. Badanie miało przede wszystkim przynieść informacje na temat poziomu zadowolenia mieszkańców Małopolski z miejsca, w którym żyją oraz określić najbardziej istotne wyzwania, jakie stoją przed samorządem regionu.

Na pytanie, jak żyje się w Małopolsce, prawie połowa ankietowanych odpowiedziała, że raczej dobrze (48,5%). Bardzo dobrze swoje miejsce zamieszkania ocenia 18,5% mieszkańców, 26%  twierdzi, że w regionie nie jest „ani dobrze ani źle”. Raczej źle żyje prawie 5% ankietowanych, a bardzo źle  1%. (1% ankietowanych nie ma zdania).

Najbardziej pozytywnie nastawieni do miejsca, w którym żyją są mieszkańcy subregionu podhalańskiego. Prawie 24% spośród nich  bardzo dobrze ocenia miejsce, w którym mieszka. Tuż za nimi plasują się mieszkańcy subregionu tarnowskiego, gdzie bardzo dobrze żyje się aż 22% osób. Natomiast najwięcej zadowolonych jest w Krakowskim Obszarze Metropolitarnym – tam ponad 70% badanych twierdzi, że bardzo dobrze lub raczej dobrze żyje im się w Małopolsce.

Z badania wynika także, że bardziej optymistycznie do życia nastawione są kobiety. Duży wpływ na poziom zadowolenia ma wykształcenie. Im wyższy poziom wykształcenia, tym wyższe zadowolenie z miejsca zamieszkania. Co ciekawe, największy odsetek osób, które bardzo dobrze oceniają Małopolskę to ludzie młodzi w wieku między 18-24 lata – prawie 72% młodych jest zadowolonych z życia. Najbardziej pozytywnie nastawieni są również ci, którzy do Małopolski wprowadzili się w ciągu ostatnich pięciu lat.

Za najważniejsze wyzwanie dla samorządu województwa ankietowani uznali walkę z bezrobociem oraz rozwój infrastruktury drogowej. Jako kolejne wskazane zostały także problemy ze służbą zdrowia i ochroną środowiska. Cały raport dostępny jest na stronie internetowej Małopolskiego Obserwatorium Polityki Rozwoju.

10.02.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |