Prawie 11 ton żywności już otrzymali bezpłatnie najbardziej potrzebujący z terenu gminy Borzęcin. W najbliższych dniach trafi do nich imponująca partia produktów rolnych. Inicjatorem akcji, prowadzonej wspólnie z Caritas i Bankiem Żywności w Krakowie jest wójt gminy Janusz Kwaśniak.
Prawie 11 ton żywności oraz ponad 14 tysięcy kilogramów jabłek rozdysponował od początku roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie dla swoich podopiecznych oraz osób najbardziej potrzebujących z terenu gminy Borzęcin.
W najbliższych dniach, za pośrednictwem Banku Żywności w Krakowie do mieszkańców gminy trafi partia produktów rolnych: 20 ton jabłek oraz 14 ton marchwi. Żywność i produkty rolne rozdawane są bezpłatnie. Inicjatorem akcji jest Janusz Kwaśniak,Wójt Gminy Borzęcin, a ciężar obsługi administracyjnej oraz dystrybucji produktów spoczywa na Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, który w działaniach wspomagają pracownicy Urzędu Gminy w Borzęcinie oraz druhowie miejscowych jednostek OSP. - Akcję pomocy żywnościowej przeprowadziliśmy wespół z Caritasem Diecezji Tarnowskiej i Bankiem Żywności w Krakowie - mówi Danuta Rogóż, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borzęcinie. - Do osób spełniających kryteria uprawniające do korzystania z pomocy społecznej trafiły artykuły żywnościowe w postaci mleka, cukru, oleju, makaronu i mielonki wieprzowej. Do tej pory wydano 1524 paczki żywnościowe, w tym 648 bezpośrednio w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Borzęcinie za pośrednictwem Caritas Diecezji Tarnowskiej, 654 w placówce Caritas w Tarnowie oraz 222 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej za pośrednictwem Banku Żywności w Krakowie.
Gmina Borzęcin, we współpracy z Bankiem Żywności w Krakowie, dystrybuuje również owoce i warzywa pochodzące od polskich rolników, które w wyniku wprowadzonego embarga nie zostały odebrane przez importerów rosyjskich. - Do tej pory do potrzebujących z terenu gminy Borzęcin trafiło blisko 15 ton jabłek. W drodze jest kolejne 20 ton oraz dodatkowo 14 ton marchwi. Owoce i warzywa może odebrać każdy potrzebujący. Trafiają one również na świetlice wiejskie Ośrodka Kultury oraz do szkół i przedszkoli, gdzie przekazywane są dzieciom i młodzieży z rodzin o najniższym statusie materialnym - mówi Janusz Kwaśniak. - Ta szeroka akcja pomocy dla najbardziej potrzebujących mieszkańców jest możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy z Caritasem Diecezji Tarnowskiej i Bankiem Żywności w Krakowie. Podziękowania należą się również rolnikom, szczególnie tym, którzy nie utylizują produktów rolnych, ale przekazują je na cele dobroczynne.
W regionie tarnowskim jest to pierwsza, ale jak zapowiadają organizatorzy, nie ostatnia, tak szeroko zakrojona akcja pomocy żywnościowej dla mieszkańców.